İnternetTeknolojiYapay Zekâ

Elon Musk’ın Twitter anketinden sonra Tesla hisse fiyatı düştü

Tesla hisseleri, Twitter kullanıcılarının patron Elon Musk’ın vergi ödemek için otomobil üreticisindeki hissesinin %10’unu satması lehinde oy kullanmasının ardından %4,9 düştü.

Musk, Twitter takipçilerine hisseleri satıp satmama konusunda anket yaptı ve oy kullanan 3,5 milyon hesabın %58’i satması gerektiğini söyledi.

Neredeyse 21 milyar dolarlık (16 milyar sterlin) hisse senedini elden çıkardığını görebilirdi.

Bay Musk, ABD Demokratları tarafından önerilen bir “milyarder vergisine” yanıt olarak hafta sonu anketi düzenledi.

Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Bay Musk, “hangi yoldan giderse gitsin” anketin sonuçlarına uyacağının sözünü verdi.

Demokratlar, hisseler gibi varlıklarını vergilendirerek milyarderleri hedef alma planları önermişti.

Milyarderler genellikle hisselerle tazmin edilir, bu da servetlerinin hisse fiyatına bağlı olarak arttığı veya düştüğü anlamına gelir. Ancak hisseler satıldıktan sonra kazançlar üzerinden vergi öderler.

Bay Musk, gelecek yıl sona erecek çok sayıda hisse senedi seçeneğine sahip. Bunları kullanabilmek için Bay Musk’ın büyük bir vergi faturası ödemesi gerekecekti.

30 Haziran itibariyle, Bay Musk’ın Tesla’daki hissesi yaklaşık 170,5 milyon hisseye ulaştı ve Cuma günkü kapanış fiyatlarına göre %10’luk satış 21 milyar dolara yakın olacak.

Şu anda Tesla’da %23 hisseye sahip olan CEO, Twitter anketi sonucu hakkında henüz kamuoyuna açıklama yapmadı.

Musk, Twitter’da hiçbir şirketinden maaş veya ikramiye almadığını, yani gelir vergisi ödeyecek bir kazancı olmadığını söyledi.

“Elon Musk, işleri geleneksel yöntemlerle yapmaktan hoşlanmıyor ve bu nedenle Twitter’da Tesla’daki hissesinin %10’unu satıp satmama konusunda bir anket düzenlemek çılgınca görünebilir, ancak bunun onun için normal bir davranış olduğu söylenebilir” dedi. AJ Bell Investment’ın direktörü Russ Mould.

Bay Mold, durumun “satıcıların hisselerin düşeceğine dair bahse girmeleri için açık bir davet” olduğunu ve bunun hisse fiyatının düşmesi durumunda kendileri için bir kar yaratacağını söyledi.

ABD düzenleyicisi Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yorum yapmaktan kaçındı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu