Teknoloji

En Düşük Düzey NVIDIA GPU Perakendecide Göründü: GT 1010

Devam eden ekran kartı kıtlığı nedeniyle kimi kullanıcılar performanstan çok temel fonksiyonelliğin peşine düşüyor. Yani birçok kişi için artık sistemde kullanılabilecek alt düzey bir ekran kartı bile kâfi. NVIDIA ise tahminen de bu yüzden geçtiğimiz yıl GP108 GPU’ya dayanan GeForce GT 1010’u piyasaya sürdü.

GeForce GT 1010 hiç piyasada görünmedi ve geçtiğimiz haftalarda kimi testlerde su yüzeyine çıkmıştı. Artık ise bir Çin e-ticaret pazarı olan Taobao‘da Lenovo rozetli bir GeForce GT 1010 keşfedildi. Öte yandan @Zed_Wang isimli bir kullanıcı ise LeadTek imali bir 1010 modelinin fotoğraflarını yayınladı. LeadTek üzere şirketler PC üreticileri için kartlar üretirken bu tıp eserlere nadiren etiketlerini koyarlar, bu da kelam konusu aygıtın bilhassa kanala ve hatta perakende pazarlarına yönelik olduğu manasına geliyor. Ayrıyeten ekran kartı Taobao’da yaklaşık 70 dolarlık fiyatla satılıyor.

Bu söylediğimiz üzere çok alt düzey bir kart ve 3DMark Tipe Spy Extreme testlerinde 153 puan alıyor. Referans olarak, GeForce RTX 2060 bu kıyaslamada 2800-2900 civarında seyrediyor O denli ki GT 1030 bile oyunlarda düşük performanslar sergiliyor ve GP108 GPU’lu GT 1010 çok daha alt düzeyde.

NVIDIA, GP108’i birinci olarak 2017’de giriş düzeyi bir masaüstü ve dizüstü bilgisayar GPU’su olarak piyasaya sürdü ve hiçbir vakit düşük kaliteli bir Turing GPU üretmediği için çipi üretmeye devam etti. Şirket akabinde OEM müşterilerinden gelen talebi karşılamak için geçen yılın başlarında kısıtlanmış bir GP108’e dayanan GeForce GT 1010’u sessizce piyasaya sürdü.

Yalnızca 256 CUDA çekirdeği, 16 doku ünitesi ve 2 GB bellek ile GeForce GT 1010 tahminen yıllar evvel uygun bir oyun kartı olabilirdi. Fakat takvimler 2022 yılını gösterdiğinde neredeyse hiçbir oyuncuya hitap etmeyecek. Bu sebeple GPU problemlerinin ortasında temel muhtaçlıklar için iş görebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu