Teknoloji

En Ucuz Samsung MicroLED TV 80.000 Dolardan Başlıyor

Televizyon teknolojileri son yıllarda büyük gelişmeler kaydederken bulut oyun dayanağının yanı sıra panel teknolojilerinde değerli ilerlemeler kaydedildi. Örneğin MicroLED, OLED’in tüm özelliklerini dezavantajlarından mahrum bir halde sunuyor. Ne yazık ki bu ekranların fiyatı hala çok yüksek. Samsung’un en ucuz modeli ise 80.000 dolardan başlıyor.

Samsung, tabiri caizse güçlü müşterilere yönelik 146 inçlik modüler MicroLED TV The Wall’u CES 2018’de tanıtmıştı. 292 inçlik 8K versiyon ise bir yıl sonra tanıtıldı

Teknoloji devi 70 inç boyutunda daha küçük, modüler olmayan bir MicroLED televizyon yaratmayı amaçlamıştı, fakat görünüşe nazaran 89 inç, 101 inç ve 114 inç boyutlarında daha büyük modeller oluşturma planlarından vazgeçti.

Güney Koreli teknoloji sitesi The Elec artık Samsung’un en ucuz 89 inçlik modelinin fiyatını 80.000 dolar olarak belirlediğini bildirdi. Bu konutunuzun duvarını kâfi biçimde kapsamıyorsa, 114 inçlik TV tam 100.000 dolara mal olacak. 101 inçlik bir model de var lakin fiyatı belirtilmedi.

Bu fiyatlar birçok insan için TV’leri erişilemez hale getirirken, Samsung’un geçen yıl piyasaya sürdüğü ve yaklaşık 141.000 dolara mal olan 110 inç MicroLED TV’ye nazaran hala çok ucuz. Fiyat düşüşü, televizyonun baskılı devre kartlarını kullanmasına bağlanıyor. Ayrıyeten 2022 versiyonların ise üretimi daha ucuz olan gelişmiş düşük sıcaklıklı polikristal silikon (LTPS) ince sinema transistörler (TFT) kullandığı söyleniyor.

Mikrometre boyutunda LED ışıklar kullanan MicroLED teknolojisi, OLED üzere kendi kendini aydınlatıyor, harika siyahlar ve şaşırtan kontrast sunmak için kendi piksel yapılarından ışık ve renk üretiyor. Ek olarak, inorganik olduğu için OLED TV’lerden daha uzun ömürlü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu