Oyun

En Uygun 100 Steam Oyununun %80’i Linux’ta Oynanabiliyor

Valve’in ProtonDB uyumluluk yazılımı sayesinde Steam’in en uygun 100 oyununun %80’i artık Linux işletim sistemlerinde oynanabilir durumda. Linux böylelikle yeni bir kilometre taşına daha ulaştı ve gelecekte bu gelişim devam edecek üzere görünüyor. Linux tabanlı Steam Deck avuç içi oyun konsolu ise süreci yeterli bir halde destekleyecek.

Bununla birlikte protondb.com‘dan en tanınan 1000 Steam oyununun %75’inin Linux’ta da oynanabilir olduğunu görebilirsiniz. Yani Linux birkaç yıl içinde çok dayanak aldı ve artık eski Linux değil.

ProtonDB, Valve tarafından birkaç yıl evvel Windows oyunlarını Linux işletim sistemlerinde direkt çalıştırmak maksadıyla geliştirildi. Projenin büyümesi birinci başta yavaştı, fakat yıllar geçtikçe ProtonDB olgunlaştı ve artık Windows oyunları Linux üzerinde neredeyse kusursuz bir formda oynanabiliyor.

Proton şu an için Steam’in en tanınan 10 oyununun birçoklarını çalıştıramıyor ve bunların yalnızca %40’ını Linux’ta oynamak mümkün. Steam Deck yakında müşterilere ulaşmaya başlayacak ve bu durum epey kıymetli. Nihayetinde pek çok oyuncu elbet Steam’deki en tanınan oyunlardan en az birini oynamak isteyecektir.

Valve, Linux ile uyumlu Steam kütüphanesine mümkün hayli oyun eklemek için çalışmaya devam ediyor. Şirket ayrıyeten Steam Deck sahiplerinin tüm Steam oyunlarını çalıştırabilmesi için amaçları olduğunu açıkça söylemişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu