Oyun

En Yeterli 100 Steam Oyununun 80’i Linux’ta Oynanabiliyor

Valve’in ProtonDB uyumluluk yazılımı sayesinde Steam’in en yeterli 100 oyununun 80’i artık Linux işletim sistemlerinde oynanabilir durumda. Linux böylelikle yeni bir kilometre taşına daha ulaştı ve gelecekte bu gelişim devam edecek üzere görünüyor. Linux tabanlı Steam Deck avuç içi oyun konsolu ise süreci âlâ bir halde destekleyecek.

Bununla birlikte protondb.com‘dan en tanınan 1000 Steam oyununun %75’inin Linux’ta da oynanabilir olduğunu görebilirsiniz. Yani Linux birkaç yıl içinde çok takviye aldı ve artık eski Linux değil.

ProtonDB, Valve tarafından birkaç yıl evvel Windows oyunlarını Linux işletim sistemlerinde direkt çalıştırmak hedefiyle geliştirildi. Projenin büyümesi birinci başta yavaştı, fakat yıllar geçtikçe ProtonDB olgunlaştı ve artık Windows oyunları Linux üzerinde neredeyse kusursuz bir halde oynanabiliyor.

Proton şu an için Steam’in en tanınan 10 oyununun birçoklarını çalıştıramıyor ve bunların yalnızca %40’ını Linux’ta oynamak mümkün. Steam Deck yakında müşterilere ulaşmaya başlayacak ve bu durum epeyce değerli. Nihayetinde pek çok oyuncu elbet Steam’deki en tanınan oyunlardan en az birini oynamak isteyecektir.

Valve, Linux ile uyumlu Steam kütüphanesine mümkün epeyce oyun eklemek için çalışmaya devam ediyor. Şirket ayrıyeten Steam Deck sahiplerinin tüm Steam oyunlarını çalıştırabilmesi için maksatları olduğunu açıkça söylemişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu