Teknoloji

ESET, CES 2022’yi Kıymetlendirdi: Sensör Çağına Güzel Geldiniz

Ziyaretçiler, tahminen de birinci defa CES fuarında insanlardan daha çok sensörler ile karşılaştı. Bunda hem sensör teknolojisindeki gelişim hem de pandemi nedeniyle iştirakçi sayısının az olması tesirli oldu. Kağıt kadar ince ve el genişliği kadar bir alandaki tüm hareketlerle etkileşim halinde olan sensörler sayesinde  küçük bir gövde içinde 3B uzamsal farkındalık elde edebilmek artık mümkün. ESET uzmanları  önümüzdeki birkaç yılda hayatımızın her alanını etkileyecek sensörlerin güvenlik açısından oluşturabileceği risklerin de göz önünde bulundurulması gerektiğinin altını çizdi. 

Sensörler tek kullanımlık olmaya başladığından beri güvenlik açısından neredeyse tespit edilemeyen, bizatihi yayılan bir tehdit oluşturuyor. Evvelce beşerler berbat emelli yazılımın yüklü olduğu USB anahtarlarını otoparklara bırakıyordu. Artık ise bir modül çöp üzere görünen bir şey sessizce bilgi toplayabiliyor. Ayrıyeten çok ucuz olduğundan berbat emelli aktörler bu sensörleri birçok yere bırakabilir ve kimi çalışanlar da muhtemelen bunları alabilir. Bu durum, sıfır inanç modellerinin yine gözden geçirilmesi ve buruşturulup atılmış üzere görünen bir çöp modülünden gelebilecek iç tehditlere karşı savunmanın güçlendirilmesi gerektiği manasına geliyor. 

Sensörler artık insan bedeninde yer almaya başlayacak. Tıp teknolojisi alanındaki ilerlemelerle küçük sensörler gelecekte cerrahi süreçlerin, görüntülemenin ve müdahalelerin uzaktan yapılmasına imkan sağlayacak, tabipler içinizdeki robotları dinleyecek. Bu robotlar, sizinle ilgili birçok datayı gerçek vakitli olarak doktora göstermek üzere artırılmış gerçeklik teknolojisine sahip olacak ve sanal gerçeklik eserleri ile ameliyathaneye yönelik farklı bir düzeyde durumsal farkındalık sunacak. Hekiminiz oyun konsollarına düşkünse kendisini çok rahat hissedecektir. Ayrıyeten bu durum hastaneye daha az gitmeniz gerekeceği manasına da geliyor. Gömülü sensörler ile durumunuz uzaktan sorgulanabilecek ve tıbbi kayıtlarınıza eklenebilecektir. 

Kentte yaşıyorsanız trafik lambalarına asılı sensörlerden çok daha fazlasını görmeye hazır olun. Yapay zeka bilgi süreç çekirdekleri ile birlikte bu sensörler, etraflarındaki trafiği daima olarak izleyecek ve aracın plakası, çeşidi, suratı üzere bilgileri sağlayan güçlendirilmiş birer trafik radarına dönüşecek. Başlangıçta kent idareleri bu sensörlerin kullanımını pazarlamak üzere trafik sıkışıklığını ve acil durumları azaltma umudunu öne sürüyor fakat suram maliyetleri de hesaba katıldığında, belediye yetkililerinin bunları gelir sağlama sistemi olarak görmesi durumunda binlerce sensörün sürat yaptığınızda, yanlış yere park ettiğinizde size ceza makbuzu yollayabileceğini aklınızda bulundurun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu