Teknoloji

ESET’ten Yarıyıl Tatiline Özel Teklifler

Yarıyıl tatili başladı. Soğuk havanın ve pandeminin de tesiriyle her yaştan öğrenci konutlarda, muhtemelen bilgisayar ya da telefon ekranlarının başında vakit geçirecek. Bu kaidelerde  çocukların dijital oyun oynama mühletini kısıtlamak, hele de tatil günlerinde epey sıkıntı. ESET Türkiye Eser ve Pazarlama Müdürü Can Erginkurban, çocukların ekran mühletini makul ve sağlıklı bir ölçüyle sınırlamamıza yardımcı olacak ebeveynlere yönelik kimi teklifler sıraladı.

Çocuklarınızın elektronik aygıtları sağlıklı kullanmaları için sizin örnek olmanız kıymetli. İzleseniz de izlemeseniz de televizyonu art planda açık tutmanız yahut her boş vaktinizde elinizin telefonunuza gitmesi çocuğunuz için güzel örnek olmayacak.

Bugünün çocukları teknoloji konusunda yetişkinlerden daha fazla şey biliyor. Bu nedenle toplumsal medya uygulamalarındaki yeniliklerden ya da yeni uygulamalardan  haberdar olmanız değerli. Toplumsal medyanın risklerini ve tehlikelerini anlamadan çocuğunuza öğretemezsiniz. Elektronik aygıtları ve çocuklarımızı nasıl etkilediğini öğrenmek önceliğiniz olsun.

Konutunuzda akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve televizyonlar üzere elektronik aygıtlara müsaade vermediğiniz alanlar belirleyin. Mesela yemek odası yahut mutfak, yemek ve aile sohbeti için ayrılmış teknoloji içermeyen bir alan olmalıdır. Tüm ailenin teknolojik aygıtlardan uzak kalacağı vakitler belirleyin ve daima birlikte bu kurala uyun.

Çocuklarınızın televizyonda ne izlediğini ve internette neler yaptığını bilmenize imkan tanıyan ebeveyn denetimi yazılımları kullanın. Çocukların tablet, telefon ve bilgisayarlarında karşılaşabilecekleri milyonlarca tehdit var ve bunların hepsini bilmenize imkân yok. Ebeveyn denetimi yazılımları, hazır listeler sayesinde bu tehditlere karşı çocuklarınızı korur, izledikleri içerikleri yaş kümelerine nazaran otomatik olarak sınırlandırabilmenizi sağlar.

Kendileriyle konuşulduğunda çocuklar çok daha akılcı davranabiliyorlar. Fazla ekran mühletinin ziyanları anlatılan bir çocuk, birlikte koyacağınız kurallara uyacaktır. Yaşına uygun olmayan şiddet içeren görüntü oyunlarının ve sinemaların çocuklara nasıl ziyanlı olabileceğini açıklayın. Sonlu, fazla hareketli ve yorgun olmalarının sebebinin görüntü oyunlarına kendilerini uzun mühlet kaptırmaları olduğunu anlatın. Bu ortada internette karşılaşabilecekleri yabancıların neden olabileceği tehlikeleri de tartışın. Tehlikelerden korunmak için aile olarak nasıl birlikte çalışabileceğinizi konuşun.

Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak, parolalarını, toplumsal medya hesaplarına erişim bilgilerini bilmeniz gerekli olabilir. Çocuğunuzun dahil olacağı toplumsal medya ve öbür hizmetler hakkında kurallar belirlemeniz de kıymetlidir. Birçok çocuk, siber zorbalık üzere internette karşılaşacağı meselelerle başa çıkmak için gerekli olgunluğa sahip değildir. Toplumsal medya kullanıyorsa çocuğunuzun inançta kalmasına yardımcı olmak için ardını kollamanız kıymetlidir.

Ekran müddeti bir hak değil bir ayrıcalık olmalıdır. Televizyon vakti yahut bilgisayar kullanımı üzere ayrıcalıklarını olumsuz bir sonuç olarak elinden alın. Müsaade verilen ekran müddetini kesin olarak belirledikten sonra ödül olarak ekstra vakit kazanmasına müsaade vermeyin. Günlük hududa sadık kalın gerektiğinde eğlenceli olabilecek ve fiyatsız öteki mükafatlar sunun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu