Teknoloji

Etkin Fana Sahip Üst Seviye SSD Soğutucular Yaygınlaşıyor

Birkaç ay öncesinde faal fana sahip olan Icy Box IB-M2HSF-705 SSD soğutucusunu görmüştük. Yüksek sıcaklıklar üst seviye performansa sahip SSD’ler için doğal olarak büyük bir tasa kaynağı. Qiao Sibo isimli bir üretici de özel soğutma tahlilleriyle birlikte bu alana giriş yaptı ve yeni soğutucularını piyasaya sürüyor.

Yeni eser 76 mm x 24,5 mm x 70,5 mm ölçülerinde ve entegre bir alüminyum soğutucuya sahip. Bu soğutucu direkt SSD’ye takılırken 3000 RPM’de dönen fan kullanılarak sıcak hava dışarı atılıyor. Soğutma üzerindeki fan, azamî 27,3 dBA gürültü düzeyi ile 4,81 CFM’de hava yayabiliyor.

Ne yazık ki Qiao Sibo’nun soğutucusu için fiyatlandırma ve bulunabilirlik tarihi açıklanmadı. Öte taraftan emsal soğutucular yük altındaki sıcaklıklarda %40 ile 50’lik bir düşüş vaat ediyorken bu soğutucu için bir bilgi paylaşılmış değil. Fakat yakında Amazon üzere perakendecilerde teknik özellikleriyle birlikte listelenmesi bekleniyor.

Bu tıp M.2 soğutucular PCIe 4.0 SSD’ler için yararlı olsa da yeni kuşak PCI 5.0 SSD’ler için daha değerli hale gelebilir. Yeni standartla birlikte okuma/yazma suratları iki katına çıkacak 14 GBps’yi aşacak. Bu kıymetli performans artışı, yerleşik SSD kontrolcüsüyle birlikte DRAM ve beraberindeki NAND’den gelen ısı üretiminde bir artışla sonuçlanacak. Birinci PCIe 5.0 SSD’ler CES 2022’de sergilenmeye başlayacak ve Samsung aslında kurumsal pazara hitap eden bir modelini tanıtmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu