Teknoloji

Exynos 2200 Radeon GPU, A15 Bionic’ten Daha Süratli Olabilir

Birinci olarak geçtiğimiz yıl duyurulan Exynos 2200’de yer alan AMD Radeon tabanlı GPU, yaklaşmakta olan yonga seti için heyecanı artıran bir öge olma özelliği taşıyor. Yonga seti ile ilgili sızdırılan bilgiler, işlemcide yer alan GPU’nun Apple ve Qualcomm’un sunduğu modüllerden daha yüksek pahalar vereceğini göstermekte. Bugün ortaya çıkan yeni bir sızıntı ise işlemcide yer alan GPU’nun saat suratını ortaya koyuyor.

Ice Universe tarafından paylaşılan bir tweet, Exynos 2200’deki AMD Radeon GPU’nun, A15 Bionic’in 1.200MHz saat suratının biraz üzerinde olan 1.300MHz saat suratına sahip olacağını belirtiyor. Ice Universe tarafından verilen bu bilgi, geçmişte GPU’nun turbo sürat yeteneklerinden bahseden raporlarla da uyumlu olması bakımından dikkat çekiyor.

Samsung, Exynos 2200 ile ilgili yaptığı testlerde, AMD RDNA2 GPU’nun 1.800MHz sürate kadar çıkabileceğini ortaya koymuştu. Lakin bu kıymet, bir taşınabilir aygıt için hayli yüksek olan 10W’lık bir güç bütçesi gerektirmekte. Bu durum, yüksek suratlar için sorun teşkil ediyor. Bununla birlikte, halihazırda GPU’nun özellikleri hakkında çok az şey biliniyor. Söylentilere nazaran GPU, 4 CU (Bilgi Süreç Birimi) paketleyebilir ve donanım seviyesinde ışın izlemeyi destekleyebilir.

Son olarak Exynos 2200 işlemcide AMD GPU’dan daha fazlası olduğunu da belirtmekte yarar var. ARM’nin en yeni Cortex X2, Cortex-A510 ve Cortex-A710 çekirdekleri, yonga setinde yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu