Mobil

Exynos 2200, Şubat 2022’de Tanıtılabilir

Geçtiğimiz günlerde MediaTek Dimensity 9000 ve Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 amiral gemisi taşınabilir işlemciler piyasaya sürülmüştü. Rakipleri bu formda amiral gemisi yonga setlerini duyurmuşken, Samsung’dan Exynos 2200 amiral gemisi yonga seti ile ilgili bir bilgi alamamıştık. Fakat bu durum artık değişiyor. Samsung, yayınladığı animasyonlu bir kısa sinema aracılığıyla Exynos 2200 işlemcisi ile ilgili bir ipucu verdi.

Samsung Electronics Proje Müdürü Chang Wan Kim, kısa sinemanın ne hakkında olduğunu açıkladıktan sonra, “Oyun oynamayı seven hayranlarımızı şaşırtmak için her vakit çok çalışıyoruz. Böylelikle ana karakterimizi bir oyuncu olarak tasarlayarak başladık. Bu genç oyuncu karakteri ile konsoldan mobile geçişin günümüzdeki oyun trendini yansıtmaya çalıştık.” diyor. Samsung ayrıyeten, basın bülteninin sonunda gelecek yılın başlarında bir sonraki amiral gemisi yonga seti Exynos 2200’ü piyasaya sürmeye yönelik ipuçlarını da sunuyor. Şirket, “Hayranlar, gelecek yılın başlarında Exynos’tan küçük lakin güçlü bir armağan almayı dört gözle bekleyebilirler.” diyerek yonga setinin lansmanı hakkında ufak bir bilgi veriyor.

Exynos 2200 yonga setinin, ARM’nin en yeni CPU çekirdeklerine ve AMD RDNA2 tabanlı Radeon Taşınabilir GPU’ya sahip 4nm teknolojisi ile üretilmiş bir çip olması bekleniyor. Yonga seti, bir ARM Cortex-X2 CPU çekirdeği, üç ARM Cortex-A710 CPU çekirdeği ve dört ARM Cortex-A510 CPU çekirdeği içerecek. Yonga setinin içinde barındırdığı AMD GPU ile HDR oyun, ışın izleme ve VRS takviyesiyle, evvelki jenerasyon Exynos yongalarına nazaran oyun performansı konusunda büyük bir sıçrama sunması bekleniyor.

İşlemci ayrıyeten, tam entegre bir 5G modem, Wi-Fi 6E, çift frekanslı GPS, Bluetooth 5.2, NFC ve UWB dayanağına sahip olacak. Öbür birçok üst seviye yonga setinde olduğu üzere Exynos 2200 de entegre bir NPU, en az 200MP kamera sensörü takviyesine sahip ISP ve 4K 120FPS ve 8K 30FPS görüntü kayıt takviyesini içerecek.

Son olarak Exynos 2200 yonga setinin, Şubat 2022’de piyasaya sürülmesinin beklendiğini belirtelim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu