Teknoloji

FAA: “5G, Uçakları Tehlikeye Atabilir”

Yeni kuşak kablosuz bağlantıda kullanılacağı mümkün olan 5G teknolojisinin havacılık sanayisine ziyan vereceği argümanı uzun vakittir tartışmaların odağında. Bu hususla alakalı olarak Federal Havacılık Yönetimi (FAA), günümüzde süratli bir formda gelişen 5G ağlarla alakalı çeşitli açıklamalarda bulundu. Federal kurumun geçtiğimiz Kasım ayında yayımladığı rapora nazaran, 5G temelindeki frekanslar uçakların tarafını apansız değiştirebilir ve en makûs senaryoda yolcuların hayatlarını tehlikeye atabilir.

FAA’nın yayımladığı bu raporda özetle, 5G hizmetler için yaygın olarak kullanılan radyo dalgaları ve frekanslarıyla ilgili birçok tasa lisana getirilerek, 5G frekansların uçak enstrümantasyonu üzerinde ziyanlı bir tesiri olduğu savunulmuş. Bu görüşün tam bilakis, Amerika Birleşik Devletleri’nde kablosuz irtibat dalının en büyük temsilcisi pozisyonundaki Hücresel Telekomünikasyon Sanayisi Birliği (CTIA) ise FAA’nın bu tezlerini yalanladı. CTIA, FAA tarafından yapılan tahlillerinin “kusurlu” olduğunun altını bilhassa çizerek, dünyada yaklaşık 40 ülkenin, havalanan uçaklara yönelik rastgele bir tehlike oluşturmadan, 5G teknolojisi için bahsedilen frekansları uzun vakittir kullandığını belirtti. CTIA Lideri ve CEO’su Meredith Attwell Baker FAA’nın argümanlarıyla ilgili açıklamasında şu kelamlara yer verdi:

“40 ülkenin kimilerinde ağ sinyalleri havacılık ekipmanlarına bitişik bir spektrumda çalışıyor. ABD havayolları her gün bu ülkelere girip çıkıyor. Müdahale mümkün olsaydı, çok daha evvel fark edilirdi.”

Mevzuya geniş bir açıdan bakacak olursak sorunun özünde “radyo altimetre” ismi verilen bir alet var. Bu aracın temel misyonu bir uçağın yerden yüksekliğini ölçmek ve pilotlara uçuş esnasında değerli datalar sunmak. FAA, 5G dalgaların radyo altimetresine müdahale edebileceğini, hatta bu nedenle pilotların radyo altimetresini kullanamayacağını düşünüyor. CTIA ise bu görüşün tam aksisi bir duruş sergiliyor. Öbür taraftan müşterilerini şimdiden 5G’ye geçiren ABD dışındaki servis sağlayıcılar, resmi devlet kurumlarının bu tip görüş ayrılıklarından ötürü 5G ağların gücünü azaltarak frekansların uçaklar üzerinde argüman edilen ziyanlarını azaltma yoluna gitti. 5G ile alakalı çalkantılı sürecin nereye varacağını daima birlikte göreceğiz. Niyetlerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu