Teknoloji

Facebook, 39.000 Oltalama Maksatlı Siteye Dava Açtı

Facebook, Instagram ve WhatsApp üzere toplumsal medya devlerini elinde tutan ana şirket Meta, 39.000 kadar oltalama sitesinin operatörüne Kaliforniya’da dava açtı.

Güvenlik şirketi Recorded Future’a ulaşan mahkeme dokümanlarına nazaran oltalama sitesi işleten siber hatalılardan 500.000 dolar tazminat ve bu hatalılara mahkeme buyruğu gönderilmesi talep ediliyor. Meta’nın tespit ettiğine nazaran 2019 yılından bu yana Ngrok’un yönlendirme hizmeti kullanılarak açılan 39.000 phishing sitesinin gerisinde 100 kadar bilinmeyen operatör var.

Abnormal Security Tehdit İstihbaratı Kısmı Yöneticisi Crane Hassold’a nazaran davanın açılma hali ve nedeni epeyce garip. Microsoft üzere büyük şirketlerin daha evvel kimlik avı kampanyalarını azaltmak için çeşitli davalar açtığı bilinse de, bunlar saldırganlar yerine uydurma sayfaların barındırıldığı altyapılara yönelikti. Böylelikle taarruzlar daha fazla yayılmadan kısa bir müddette barındırıcıların sistemleri askıya almasıyla durduruluyordu. Meta (bilinen ismiyle Facebook) ise Ngrok altyapısını kullanarak oltalama sitesi açan herkese bir dava açmış oldu.

Meta tarafından açılan bu dava aslında şirkete maddi ve manevi olarak pek bir şey kazandırmayacak olsa da bundan sonra kimlik avı kampanyaları yöneten siber aktörlerin peşine rastgele bir şikayet olmasa bile düşeceğini gösteriyor. Burada kendi marka prestijlerinin zedelendiğini düşünüyorlar diyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu