BilimDonanımİnternetMobilOyunSosyal MedyaTeknolojiYapay Zekâ

Facebook, Activision ve tedarik zinciri krizi: En büyük teknoloji 2021’de başarısız oluyor


Hepimiz 2020’nin korkunçluğun zirvesi olduğunu düşündük, dünya koronavirüs ve kilitlenme ile kuşatıldı, ırk ilişkileri üzerine bir hesaplaşma ve her yerde bir sürü yanlış bilgi. 

Sonra 2021 geldi ve “Biramı tut” dedi.

CNET Daily News bültenini alın

Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı kabul etmiş ve Gizlilik Politikamızdaki veri uygulamalarını kabul etmiş olursunuz . İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz.

Yanlış bilgilendirmeden fidye yazılımlarına ve QAnon’a kadar 2020’de yaşadığımız sorunların çoğu, bu yıl bir çentik aldı. 2020 sürekli olarak korkunç bir haber damlasıyken, bu yıl muhtemelen daha kötüydü çünkü elde ettiğimiz kısa umutlar – aşılar! — kaçırıldı — Delta varyantı — bizi daha fazla belirsizlikle baş başa bıraktı. Sahte kafa yıkıcıydı. 

2021, bir mafya olarak gerçek bir düşük puanla başladı , sosyal medyada harekete geçti ve o zamanki Başkan Donald Trump’ın harekete geçirme çağrısıyla cesaretlendirildi , Kongre üyeleri Joe Biden’ın seçim zaferinin sonuçlarını onaylamak için oradayken ABD Başkentine saldırdı . 

İşler daha da kötüye gitmeye devam etti. 

Aşağıda, en kötüsünden başlayarak, 2021’in en büyük teknolojik başarısızlıklarının bir listesi bulunmaktadır. 

Her yerde yanlış bilgi (yine)

2020’nin listesinden biraz deja vu alıyor olabilirsiniz. Yanlış bilgilendirme geçen yıl çok büyük bir sorundu ve 2021’de de öyle olmaya devam etti. İster aşı riskleri hakkındaki tehlikeli ve tamamen yanlış komplo teorileri isterse QAnon’un yükselişi hakkında olsun, neyin gerçek neyin sahte olduğunu ayırt etmek zorlaştı. (QAnon takipçileri hala uzun süredir ölü olan John F. Kennedy Jr.’ın Dallas’a dönmesini bekliyor  bu arada.)

Aşı karşıtı yanlış bilgilerin miktarı aşı oranlarının düşmesine, vaka yüklerinin artmasına ve daha fazla insanın yoğun bakım ünitesine gönderilmesine neden oldu. 

Suçun çoğu, komplo teorilerinin, yanlış iddiaların ve yanlış bilgilerin hızla ve öfkeyle uçtuğu Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal medyaya düşüyor. Ve her şey erken başladı. Yeni Yıl Günü neredeyse geride kalırken, seçim sahtekarlığıyla ilgili yanlış iddialar – (yine) sosyal medya tarafından zar zor kontrol altına alındı ​​​​bizi bir sonraki maddeye götürdü…

Capitol isyanları

Trump’ın konuşması, öfkeli kalabalığı Capitol’e inmeye iten tek katalizör değildi, beş ölümle sonuçlanan şiddetli bir eylem. Seçimin çalındığına dair asılsız iddiaları yaymak için Twitter ve Facebook’u kullandı. Ayaklanmalardan sonra kararan Parler gibi muhafazakar sosyal medya sitelerinde devrim tartışmaları patladı .

Mafya saldırısıyla ilgili komplo teorilerinin Facebook, Twitter ve Parler’da (fiş çekilmeden önce) yayılan bir “yanlış bayrak” operasyonu olduğunu öne sürmesinden çok önce değildi .  

Olay, Facebook ve Twitter’ın Trump’ı platformlarından yasaklamasına yol açtı. Ancak o sırada hasar meydana geldi. 

Bu arada Facebook Operasyon Direktörü Sheryl Sandberg, ABD Capitol isyanının şirketinin platformunda “büyük ölçüde organize ” olmadığını söylediği için eleştiriler aldı . 

Bu, bir sonraki öğemize güzel bir geçiş. 

Facebook (ahem, Meta) 

Sandberg’in ayaklanmalarla herhangi bir ilişkiye girmeyi reddetmesi, Facebook için korkunç bir buzdağının sadece görünen kısmıydı. Eleştiri, geçen yıl boyunca, çocuklar için Instagram projesiyle ilgili endişelerden ( şirketin duraklattığı ), ifşa edici Frances Haugen’in, Facebook’un nefret ve yanlış bilgilerle dolu zehirli bir platform içermektense kâra öncelik verdiğini iddia eden lanetleyici iddialara kadar fırladı . 

Facebook’un şirket üzerinde bir kontrol olarak kurulan kendi gözetim kurulu, teknoloji devinin defalarca şeffaf olmada başarısız olduğunu söyledi ve Facebook’un kendisi , kurulun tavsiyelerine ayak uyduramayacağını söyledi . 

Aşı yanlış bilgilerinin yayılmasına yavaş tepki vermesi, Başkan Joe Biden’ın şirketin “insanları öldürdüğünü” iddia etmesine neden oldu , ancak daha sonra bu ifadeyi geri aldı. 

Haugen’den sızdırılan Facebook Belgeleri belgelerine dayanan bir dizi rapor da dahil olmak üzere tüm tartışmaların ortasında şirket, kendisini Meta olarak yeniden markalaştırdığı yıllık sanal gerçeklik konferansını düzenledi  Yeni bir metaverse potansiyelinden bahseden önceden kaydedilmiş olay, şirketle ilgili manşetlerin ışığında sağır gibi hissettirdi. 

Tedarik zinciri krizi

Hepimizin hatırlıyor bir kıkırdama vardı en Hiç Süveyş Kanalı saplanıyor Verilen ? Küçük hıçkırık, PlayStation 5 konsollarından tenis toplarına kadar her şeyde kıtlığa neden olan daha büyük tedarik zinciri krizinin sadece küçük bir parçasıydı. 

Sonuç: Eğer bulabilirseniz, belirli ürünlerin alınmasında gecikmeler ve herkesin küresel dağıtım sisteminde uzmanlaşması. Tedarik zinciri uzun süredir hassas bir arz ve talep dengesi üzerinde çalışıyor ve koronavirüs , 2022 yılına kadar etkilerini hissedeceğimiz bir şekilde onu mahvetti . 

Ayrıca , nakliye gecikmeleri korkusuyla tatil alışverişinin her zamankinden daha erken başladığı anlamına geliyor . (İşte tatil alışverişi krizinin üstesinden gelmek için bir rehber .) Durum o kadar kötüye gitti ki, otomobil üreticileri , araçlardaki elektronik aksamların çoğuna güç sağlayan alt uç çiplerin kıtlığı nedeniyle otomobil üretimini durdurmak zorunda kaldı  . 

Activision Blizzard’ın ‘frat boy’ kültürü

Belki de Activision’ın Blizzard birimindeki , cinsel ayrımcılıktan tecavüze kadar her şeyin rapor edildiği zehirli kültürün açığa çıkması kadar kötü olan tek şey , liderliğinin sert tepkisi oldu. 

Kaliforniya’nın Adil İstihdam ve Barınma Departmanı’nın, kadınlara adaletsiz davranan ve onları önemli ölçüde tacize maruz bırakan bir erkek kardeş kültürü iddiasıyla şirkete dava açmasının ardından birçok sorun gün ışığına çıktı. 

Activision Blizzard, iddialara sahip çıkmak yerine, şirket işlerinden sorumlu başkan yardımcısı Frances Townsend tarafından gönderilen bir personel e-postası aracılığıyla iddiaları geri itti. Görünüşe göre mektubun, sorunların farkında olduğu ancak bunlarla ilgili hiçbir şey yapamadığı bildirilen CEO Bobby Kotick tarafından kaleme alındığı ortaya çıktı . 

Şimdi, çalışanlar ve hissedarlar Kotick’ten istifa etmesini istiyor ve Microsoft, Sony ve Nintendo, Activision’ın davranışını kınadı . 

Hiçbir konuda anlaşamayan üç büyük konsol yapımcısını size karşı birleştirirseniz, gerçekten yanlış bir şey olmuştur.

İnternet kesintileri

Ara sıra internet kesintileri oluyor, ancak 2021’de her zamankinden daha yaygın bir kesinti yaşanmış gibi geldi. 

Orada “Hızla” kesintisi bulut bilgi işlem servis sağlayıcı görünüşte Amazon gibi sağalacak nakavt, yarım internet kapatmaya olduğu bir aksaklık yaşadı ettiği,. Daha hızlı yükleme süreleri için dünyanın dört bir yanındaki önemli sitelerin kopyalarını hızla depolar ve site çöktüğünde The New York Times’tan CNET’e kadar herkesi etkileyen küresel bir domino etkisi yaşandı. 

Facebook’un kötü yılı , veri merkezlerini çeşitli sosyal ağlarından ayıran “hatalı yapılandırma” sayesinde kendi kesintisine uğradığında devam etti . Sosyal medyaya ara vermek kulağa harika gelse de, dünyanın birçok işletmesi ve bölgesi internet erişimi için Facebook’a güveniyor, bu nedenle kesinti süresi bazıları için can sıkıcı olmaktan çok daha acı vericiydi.

Eski Büyük Teknoloji oyuncusu olan Google, Google Drive, Dokümanlar, Slaytlar ve E-Tablolar için saatlerce süren bir kesinti yaşadı .  

Bitmeyen kongre oturumları

Kongre’nin Big Tech’e ilgi gösterdiğini görmek harika , ancak bu yıl devam eden sayısız oturumdaki siyasi gösteri, aslında bir şeyler yapmaktan çok puan toplamakla ilgiliydi. Bazı düzenlemeleri yerine getirmenin zamanı geldi. Teknoloji şirketleri bile bu konuda hemfikir. 

Big Tech’in kendi başarısızlıkları

En büyük teknoloji şirketlerinden bazılarının eleştirisi sadece politikacılardan gelmedi. Kendi çalışanlarından bazıları uygulamalarıyla ilgili sorun yaşadı. 

  • Apple, #AppleToo adlı gelişen bir hareket altında kendi çalışanlarının tepkisiyle karşı karşıya kaldı . Amaçları, istemeden de olsa cinsel tacizden ücret ayrımcılığına kadar her konuda iddiaları teşvik eden gizlilik kültürünü değiştirmekti. 
  • Apple , çocuk istismarı görüntüleri için iPhone’ları taramaya karar verdiğinde niyeti iyi olsa da , gizlilik etkileri konusunda eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Apple nihayetinde hareketi erteledi ve bu da çocuk savunuculuğu gruplarını dehşete düşürdü. Kazanamayan bir durumdu. 
  • Google, “ikiyüzlü” uzaktan çalışma politikaları nedeniyle , özellikle üst düzey bir yöneticinin, diğer çalışanların ofise geri dönmesi gerekmesine rağmen Yeni Zelanda’ya taşınabilmesinin ardından eleştirilerle karşı karşıya kaldı .
  • Ve sonra, onu Twitter’da Vermont’tan Sen. Bernie Sanders ve Massachusetts’ten Sen. Elizabeth Warren gibi ABD’li milletvekilleriyle , kinayeli ve haksız bir kabadayılık karışımıyla karıştırmaya karar veren Amazon var . Ayrıca, Amazon teslimat sürücülerinin gerçekten de şişelere idrar yaptıkları (Amazon’un tweet’iyle çelişen) yanlışlıkla gün ışığına çıkarıldı. 
  • Ve bu haftanın başlarında, federal bir işçi yetkilisi, Amazon’un Alabama’daki bir depoda başarısız bir sendika oylamasına yasadışı olarak müdahale ettiğini söyledi . Kararda, yeni bir seçim yapılması yönünde bir emir de yer aldı.
  • Geçen ay yayınlanan bir ankete göre, teknoloji endüstrisindeki kadınların üçte birinden fazlası önümüzdeki iki yıl içinde işlerini bırakmayı planlıyor . Pandemi bir faktör olsa da anket, işyerindeki cinsiyet eşitsizliğinin kariyer yörüngelerini etkilediğini buldu. 

Robinhood

GameStop destanı, 2021’in başlarındaki en çılgın hikayelerden biriydi. Ancak, yatırımcıların canını sıkan bir ayrıntı, Robinhood’ın hisse senedi çılgınca dalgalanmaya başladığında müşterilerinin video oyunu perakendecisinin hisselerini satın almasını kısıtlaması . Çok önemli bir zamandı ve bu hareket, hisseler hızla yükselmeye devam ederken bir servet kaybetmeye devam eden hedge fonları korumanın bir yolu olarak görülüyordu. 

Hareket, Robinhood kullanıcılarını kızdırdı, düzenleyicilerin sorularını gündeme getirdi ve bir kongre oturumunu tetikledi. 

Aylar sonra, Kasım ayında Robinhood, 5 milyon e-posta adresini ve 2 milyon tam adı sızdıran bir veri ihlali yaşadı .

Ancak insanlar hala bu kısıtlı ticaretler konusunda acı çekiyor. 

Koloni Boru Hattı

Siber güvenlik sorunlarından bahsetmişken, en büyük sorunlardan biri Colonial Pipeline’ın faaliyetlerini durduran fidye yazılımı tarafından vurulmasıyla ortaya çıktı. Şirket, kötü amaçlı yazılımı keşfettikten sonra günde 4,4 milyon dolarlık fidye ödemeye karar verdi.

Doğu Sahili’nin bazı bölgelerinde gaz arzını etkileyen ve insanlar yakıt biriktirirken benzin istasyonlarında hatlara yol açan olay, bazı temel sistemlerimizin ne kadar savunmasız olduğunun renkli bir örneği oldu. 

T-Mobile verileri ihlal ediliyor… tekrar

Ağustos ayında T-Mobile , 54 milyondan fazla kişinin adları, Sosyal Güvenlik numaraları ve diğer önemli bilgileri içeren kişisel verilerini açığa çıkaran büyük bir veri ihlali yaşadı . 

Bu yeterince kötü, ancak bunun şirketin üç yıldaki beşinci hack’i olduğu düşünülürse daha da kötü . T-Mobile CEO’su Mike Sievert saldırı için özür diledi ve savunmasını güçlendirmek için bir siber güvenlik şirketi ve danışmanlığı tuttu. Ancak, tüketicilerin bir kablosuz taşıyıcı seçerken bilgilerinin sızdırılıp sızdırılmayacağını düşünmeleri yeterince kötü. 

Uçuş gecikmeleri (Güneybatı)

Uçuş gecikmelerinin ve iptallerinin sayısı bu yıl arttı, ancak Southwest Airlines’ın 2.000’den fazla uçuşu iptal ettiği Ekim ayında bir hafta sonundan daha net olmamıştı .

Daha da kötüsü, sosyal medyadaki insanlar, kesintinin pilotlar veya hava trafik kontrolörlerinin COVID-19 aşı şartlarını protesto etmesinden kaynaklandığını iddia etti. (Değildiler.) Gecikmeler, büyük ölçüde, Florida havaalanlarında hem Güneybatı hem de Federal Havacılık İdaresi ile ilgili hava kesintileri ve personel sorunlarından kaynaklandı. 

Kripto para ile kumar oynamak 

Bitcoin gibi kripto para birimi, yıkıcı bir para birimi biçimi olarak çok şey vaat ediyor. Ancak, Dogecoin gibi daha az bilinen kripto para birimlerinin Elon Musk’ın kaprisleri ve tweetleri üzerinde hareket etmesiyle, bir metadan biraz daha fazlası olmaya devam ediyor.

elon musk

Musk’tan bahsetmişken, dünyanın en zengin adamı tuhaf bir yıl geçirdi. Daha geçen ay, Senatör Bernie Sanders’a birkaç fotoğraf çekti ve kişisel bir hisse satışı yaptı ve Tesla hisselerinin düşmesine yol açtı. Önerilen bir okul hakkında , saldırgan ve cinsiyetçi bir kısaltmayla yanlış tavsiye edilen bir tweet ile devam etmeyi seçti .

Şık. 

Tesla’nın Tam Kendi Kendine Sürüş sunumu

Başarısızlıklar sadece Musk ile bitmiyor. Tesla’nın uzun zamandır vaat ettiği Tam Kendi Kendine Sürüş lansmanı üzerimizde. Bir çeşit. Tesla alıcıları, kendi kendini süren bir araba vaadi için yıllardır fazladan binlerce dolar harcıyorlar. Neredeyse tüm diğer otomobil üreticisi ve teknoloji şirketlerinin Tesla’nın donanımıyla özerkliğin mümkün olmadığını söylemesine rağmen, şirket, kablosuz bir güncellemenin bir gün Tam Kendi Kendine Sürüş sağlayacağı sözünü temel alarak bu seçenekten milyonlarca dolar kazandı. gelir getirici robotaksi potansiyeli .

Temmuz ayında, Tesla nihayet FSD Sürüm 9 beta yazılımı yaymaya başladık yükseltme, bir süreç talep Tesla sahipleri seçmek için başlangıçta dahil imzalama gizlilik sözleşmelerinin  ve otomatik Emniyet Skor sürücü testine göndererek (ikincisi varlık şey sahipleri oyuna kolay bulunabilir ) . Araç sahiplerinden ve medyadan FSD deneyiminin hayali frenleme olaylarından yanlış zamanlanmış direksiyon manevralarına ve rutin bilgisayarlı görme arızalarına kadar her şeyin güvenlik sorunlarıyla dolu olduğuna dair raporların gelmesi uzun sürmedi. En az bir geri alma dahil olmak üzere bir dizi yazılım güncellemesi izledi .

Arkadakiler için tekrar söyleyeceğiz: Bugün satışta kendi kendine giden araba yok. Tesla’nın FSD’si 2. Seviye bir sürücü destek sistemidir ve bu konuda derinden kusurlu bir sistemdir .

O tuhaf Tesla direksiyon boyunduruğu

Tesla’nın , oyunun kurallarını değiştiren sayısız başarısıyla dünyanın en yenilikçi otomobil üreticilerinden biri olduğuna hiç şüphe yok . En son Model S’deki boyunduruk tarzı direksiyon simidi mi? Onlardan biri değil. Bu zorunlu özellik Knight Rider hayranlarını memnun edebilir, ancak sahipler artık uçak tarzı kontrollerin uzun zaman önce üretim arabaları tarafından uyarlanmamasının birçok nedenini öğreniyor.

Model S’deki düşük hızlı manevra kabiliyeti, özellikle elden ele, dar dönüş manevralarında ciddi şekilde tehlikeye girer. Direksiyon hızı telafi etmek için yeterince hızlı değil. Ayrıca, bu direksiyon simidi kontrolleri de sinir bozucu. Sadece küçük, özelliksiz korna düğmesini aramayı deneyin (genellikle panik durumlarında acilen aranan bir şey). Neden diğer arabalarda olduğu gibi hava yastığı kapağının tamamına basmak kornaya basmıyor? 

Evet, üstü açık tasarım, göstergeleri daha iyi görmenizi sağlar ve çocuklarınız bir uzay aracı aldığınızı düşünecektir, ancak Tesla’nın boyunduruğu kullanımı daha az sezgisel değil, aynı zamanda bir güvenlik riskidir .

Trump’ın Gerçeği Sosyal

Trump, Truth Social adlı yeni bir sosyal medya ağını başlattığını duyurmasıyla bazı küçük dalgalar yaptı  . Amacının, başarı için kazanan bir formül gibi görünmeyen Big Tech’e karşı geri adım atmak olduğunu söyledi. 

O edildi piyasaya çıkmadan önce zaten tahrif ve hala canlı henüz değil. 

Grand Theft Auto Definitive Edition

Activision Blizzard’daki (ve geçen yılki Ubisoft’taki) tüm sorunlar göz önüne alındığında, bir video oyununun başarısız bir lansmanı oldukça ilginç görünüyor. 

Ama Grand Theft Auto: The Trilogy: The Definitive Edition’da sahip olduğumuz şey bu. (Uzun başlığı kendi girişi olabilir.) Grand Theft Auto 3, Vice City ve San Andreas’ın yüksek çözünürlüklü bir makyajla gelmesi gerekiyordu. Bunun yerine, GTA Üçlemesi hatalarla, yazım hatalarıyla ve zamanından önce yayından kaldırılan bir oyunun açıklayıcı işaretleriyle dolu olarak geldi . 

Hataya açık oyun, Rockstar Games’i özür dilemeye ve hataları düzeltmeye çalışırken tek tek oyunları yeniden listelemeye zorladı. 

‘Volt arabası’

Mart ayı sonlarında USA Today , Volkswagen’den yanlışlıkla yayınlanan 29 Nisan tarihli bir basın bültenini bildirdi . Belgede, şirketin elektrifikasyon taahhüdünü vurgulamak için resmi olarak adını “Voltswagen of America” ​​olarak değiştirdiği belirtildi. April Fools’ Day’e yakınlığı göz önüne alındığında, hikayeyi reddetmek kolaydı. Sorun şu ki, bir VW yetkilisi, Roadshow’a ve diğer yayınlara, isim değişikliğinin gerçek olduğunu doğrudan ve açıkça onayladı. 

30 Mart’ta resmi bir tweet ve (silindiğinden beri) bir basın açıklaması isim değişikliğini duyurdu, Wall Street’in bir hamlesi %5 hisse senedi fiyatı artışıyla ödüllendirildi. Tek sorun, bunların hepsi bir yalandı, VW’nin yeni ID 4 EV’si için fikir paylaşımı sağlamak için bir PR dublörüydü .

VW sonunda şakayı kabul etti ve bir sözcü Roadshow ve diğer satış noktalarından yalan söylediği için özür diledi. Kötü tasarlanmış PR aldatmacası VW’nin uzun süredir devam eden medya ilişkilerine kötü zarar vermekle kalmadı , özellikle VW’nin Dieselgate skandalından sonra halkın ağzında kötü bir tat bıraktı . Fiyasko, “Voltswagen”in VW’nin hisse fiyatını nasıl etkilediğine ve güvenlik yasalarının ihlal edilip edilmediğine ilişkin bir SEC soruşturmasını bile tetikledi .

milyarder uzay yarışı

Yıldızlara ulaşmak asil bir hedef olsa da milyarderler Jeff Bezos, Elon Musk ve Richard Branson arasındaki (özellikle Bezos ve Branson başta olmak üzere) uzaya ilk çıkan olma yarışı şu soruyu gündeme getiriyor: Bunları neden harcamadınız? milyarlarca burada, dünyadaki insanlara yardım mı ediyor?

NS-16 ekibi, mikro yerçekimi ile kapsülün çevresine çarparak birbirlerine pinpon topları fırlattı.mavi kökenli

5G hala meh

5G’nin yaşamı değiştiren bir teknolojik sıçrama olması gerekiyordu. 4G’den mütevazi bir şekilde daha hızlı (veya bazen daha yavaş) olmaya devam ediyor ve gerçekten abartıldığı kadar etkili değil. Belki 2022’de?

heyecan mavisi

Twitter’ın premium hizmeti, bu utanç verici tweet’i ayda 3 dolara geri almanıza izin verecek. Bu özelliğin sadece Twitter’da yerleşik olması gerekmez mi?

LG telefon işinden ayrılıyor

Bu daha az başarısızlık ve daha çok bir serseri. LG’nin bir sürü ilginç telefonu vardı ve CES’te tanıtılan LG Rollable cihazı son derece ilgi çekiciydi. Ancak şirket sadece birkaç ay sonra Nisan ayında telefon işinden çıktı. 

WTF, NFT’ler mi?

Hayır gerçekten, ne halt olduklarını anlıyor musun?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu