Sosyal MedyaTeknoloji

Facebook, büyük bir marka değişikliğinde adını Meta olarak değiştirdi

Facebook, büyük bir marka değişikliğinin parçası olarak kurumsal adını Meta olarak değiştirdi.

Şirket, erişimini sosyal medyanın ötesinde sanal gerçeklik (VR) gibi alanlara genişlettiği için yaptığı şeyi “kapsayacağını” söyledi.

Değişiklik, Facebook, Instagram ve Whatsapp gibi bireysel platformları için geçerli değil, yalnızca sahibi olan ana şirket için geçerli.

Hareket, eski bir çalışan tarafından sızdırılan belgelere dayanan Facebook hakkında bir dizi olumsuz hikayeyi takip ediyor.

Frances Haugen, şirketi “kârı güvenliğin önüne koymakla” suçladı.

2015 yılında Google, ana firması Alphabet olarak adlandırılan şirketini yeniden yapılandırdı, ancak isim tutmadı.

Facebook patronu Mark Zuckerberg, insanların sanal ortamda oyun oynayabileceği, çalışabileceği ve genellikle VR kulaklıklar kullanarak iletişim kurabileceği çevrimiçi bir dünya olan bir “metaverse” oluşturma planlarını açıklarken yeni adı duyurdu.

Mevcut markanın “gelecek şöyle dursun, bugün yaptığımız her şeyi temsil edemeyeceğini” ve değişmesi gerektiğini söyledi.

Sanal bir konferansa verdiği demeçte, “Zamanla, bir metaverse şirketi olarak görülmemizi umuyorum ve çalışmalarımızı ve kimliğimizi inşa ettiğimiz şeye bağlamak istiyorum” dedi.REKLAMCILIK

“Artık işimize biri uygulama ailemiz için, diğeri gelecekteki platformlardaki çalışmalarımız için olmak üzere iki farklı segment olarak bakıyor ve raporluyoruz.

“Ve bunun bir parçası olarak, yaptığımız her şeyi kapsayacak, kim olduğumuzu ve neyi inşa etmeyi umduğumuzu yansıtacak yeni bir şirket markasını benimsemenin zamanı geldi.”

Şirket ayrıca Perşembe günü California, Menlo Park’taki genel merkezinde, başparmak yukarıya “Beğen” logosunu mavi bir sonsuzluk şekliyle değiştiren yeni bir tabelayı tanıttı.

Zuckerberg, yeni ismin zaman içinde kullanıcıların şirketin diğer hizmetlerini kullanmak için Facebook’u kullanması gerekmeyeceğini yansıttığını söyledi.

“Meta” kelimesi Yunanca “ötesi” anlamına gelen kelimeden gelir.

Dışarıdan biri için metaverse, VR’nin bir versiyonu gibi görünebilir, ancak bazı insanlar bunun internetin geleceği olabileceğine inanıyor.

Bir meta veri tabanındaki insanlar bir bilgisayarda olmak yerine, her türlü dijital ortamı birbirine bağlayan sanal bir dünyaya girmek için bir kulaklık kullanabilirler.

Sanal dünyanın iş, oyun ve konserlerden arkadaşlar ve aile ile sosyalleşmeye kadar neredeyse her şey için kullanılabileceği umulmaktadır.

Facebook, 1 Aralık’tan itibaren yeni hisse senedi kodu MVRS altında hisselerini alım satıma başlamayı planladığını söyledi.

Sızan belgeler

The Washington Post bugün Facebook’un pandemi sırasında politika yapıcılardan aşı yanlış bilgileri hakkında önemli bilgileri sakladığını bildirerek, şirket itibarına birçok darbe aldı.

Bu, eski çalışan Bayan Haugen tarafından medyaya sızdırılan dahili belgelere dayanan bir dizi haberin sonuncusuydu. Raporlar, diğer şeylerin yanı sıra, Facebook’un Instagram’ın gençlerin ruh sağlığına zarar verdiğini gösteren araştırmalara katıldığını ve ABD dışındaki platformlarından nefret söylemini kaldırmak için mücadele ettiğini iddia etti.

Bay Zuckerberg, raporları “şirketimizin yanlış bir resmini çizmek için sızdırılmış belgeleri seçici bir şekilde kullanmaya yönelik koordineli bir çaba” olarak nitelendirdi.

Bir şirkete isim vermeye çalışmak zordur. Zuckerberg, Yunanca “ötesi” anlamından dolayı Meta’yı seçtiğini söylüyor. Aynı zamanda inşa etmek istediği çevrimiçi bir sanal vaha olan “Metaverse” e de gönderme yapıyor.

İşte bu yüzden Facebook, herkesin onlara Meta demesini sağlamakta sorun yaşayabilir.

İlk olarak, hareket, Facebook’un dikkatleri şirketin etrafında dolaşan olumsuz hikayeler hazinesinden uzaklaştırmaya çalışıyor gibi görünüyor. Eleştirmenler, Facebook’un bunu, markanın toksik hale gelmesi nedeniyle yaptığına inanıyor. Senatörlerin isim değişikliğini görmezden geldiğini gördük, biri hareketi “kozmetik” olarak nitelendirdi.

İkincisi, “Metaverse” henüz mevcut değil. Zuckerberg, bunun uzun vadeli bir ürün olduğunu vurgulamak istedi. Bu nedenle, ana teklifinizle tamamen alakasız bir isme sahip olmak belki biraz… garip. Facebook’un gelirinin neredeyse tamamı Facebook ve Instagram’dan gelen reklamlardan geliyor.

Üçüncüsü, diğer Big Tech markalarının başarısız olduğunu biliyoruz. Neredeyse hiç kimse Google’dan 2015’te adını değiştirdiği “Alfabe” olarak bahsetmez.

Açık olan şey, Instagram ve Facebook’u yönetmenin artık Bay Zuckerberg’in tutkusu olmadığı. İnsan deneyimini dönüştüreceğini düşündüğü sanal dünyalar yaratmakla ilgileniyor. Sosyal medya şirketlerini nasıl yönettiğine dair sürekli eleştiriler boşa gidiyor olmalı. Bu yeniden yapılanma, ona şirketin kendisini heyecanlandıran bölümlerine daha fazla odaklanma yeteneği verebilir.

Bölünme bu açıdan mantıklı. Ancak, insanların buna katılıp katılmayacağını bekleyip görmemiz gerekecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu