İnternetSosyal MedyaTeknoloji

Facebook, ifşa skandalına rağmen 9 milyar dolar kazandı

Facebook, sızdırılan dahili belgeler nedeniyle kötü basınla karşı karşıya kalmaya devam ettiği için üçüncü çeyrek için beklenenden daha iyi bir kâr bildirdi.

Sosyal medya devi, geçen yılki 7,8 milyar dolardan Eylül ayına kadar olan üç ayda 9 milyar dolar (6,5 milyar sterlin) kar elde etti.

Ancak, Apple’ın iOS 14 işletim sistemine yönelik yeni bir gizlilik güncellemesinden etkilendi ve bu da markaların reklamları belirli kullanıcılara hedeflemesini zorlaştırdı.

Eski bir çalışan tarafından yapılan etik olmayan davranış iddialarının ortasında geliyor.

Frances Haugen, Facebook’un kârı kullanıcı güvenliğinden önce koyduğunu iddia ederek, kamuya dahili belgelerden oluşan bir önbellek yayınladı.

Birden fazla medya raporu, belgelerin Facebook’un ABD dışında nefret söylemini ve seks ticaretini teşvik eden içeriği düzenli olarak denetlemediğini gösterdiğini söylüyor.

Pazartesi günü, Facebook CEO’su Mark Zuckerburg bir konferans görüşmesinde yatırımcılara şunları söyledi: “Gördüğümüz şey, şirketimizin yanlış bir resmini çizmek için sızdırılmış belgeleri seçici olarak kullanmak için koordineli bir çaba.”

‘Karşıdan esen rüzgarlar’

30 Eylül’e kadar olan 12 ayda, sosyal medya devi aylık kullanıcı tabanının %6 büyüyerek 2.91 milyara ulaştığını söyledi.

Ancak, güçlü kârına rağmen, Apple’ın gizlilik kurallarının neden olduğu “karşı rüzgarlar” nedeniyle geliri analist beklentilerinin biraz altında kaldı.

Facebook, gizlilik güncellemesinin yılın son çeyreğinde dijital işlerini de etkileyeceğini, ancak zamanla değişikliklere uyum sağlamasının beklendiğini söyledi.

Firma, artırılmış ve sanal gerçeklik donanımı, yazılımı ve içeriği oluşturmakla görevli olan Facebook Reality Labs olarak bilinen metaverse bölümü için bu yıl yaklaşık 10 milyar dolar harcayacağını söyledi.

Dünyanın en büyük sosyal medya ağı, rekabete aykırı uygulamalar iddiasıyla bir antitröst davası açan Federal Ticaret Komisyonu da dahil olmak üzere küresel yasa koyucular ve düzenleyiciler tarafından inceleniyor. Frances Haugen milletvekillerine Facebook’un “tartışmasız” nefreti daha da kötüleştirdiğini söyledi

İlk olarak Wall Street Journal tarafından bildirilen muhbir belgeleri bu baskıyı daha da artırdı.

Instagram’ın gençlerin ruh sağlığı üzerindeki etkileri hakkında dahili araştırmaları içerirler; Facebook’un platformlarının bölünmeye yol açıp açmadığı; ve sosyal medya devinin 6 Ocak Capitol isyanını ele alış biçimi.

Pazartesi günü yapılan bir duruşmada Bayan Haugen, İngiltere milletvekillerine Facebook’un “tartışmasız bir şekilde nefreti daha da kötüleştirdiğini” söyledi.

Facebook güvenlik ekiplerinin yetersiz kaynaklara sahip olduğunu ve “Facebook’un güvenlik için feda edilen küçük kâr şeritlerini bile kabul etmeye isteksiz olduğunu” söyledi.

Milletvekilleri, planlanan Çevrimiçi Güvenlik Yasası kapsamında büyük sosyal ağlara hangi yeni kuralların uygulanacağını düşünüyor.

İddialara rağmen, Facebook hisseleri Pazartesi günü işlem sonrası %1.3 arttı. Şirketin hisseleri bu yıl şu ana kadar yaklaşık %20 arttı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu