İnternetSosyal MedyaTeknoloji

Facebook, kullanıcılara haber akışı üzerinde ‘daha fazla kontrol’ veriyor

Facebook, insanlara haber akışlarında görünenler üzerinde daha fazla kontrol sağlamak için yeni özellikler sunduğunu söylüyor.

Sosyal ağ, algoritmalarının içeriği nasıl desteklediği konusunda son yıllarda yoğun bir inceleme altındaydı.

Şimdi, “insanların sıralama tercihlerini ayarlamak” ve feed’i özelleştirmek için kontrolleri test ettiğini söylüyor.

Bu, örneğin arkadaşlardan ve aileden gelen gönderilerin sayısını artırmayı ve gruplardan ve sayfalardan gelen gönderileri azaltmayı içerir.

Ayrıca, büyük ölçüde bir ayarlar alt menüsünde yaşayan favoriler ve erteleme özellikleri gibi zaten mevcut olan “erişimi daha kolay” kontroller yapacak.

Facebook duyuru gönderisinde , “Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde küçük bir insan yüzdesine test yapmaya başlayacağız ve önümüzdeki haftalarda kademeli olarak genişleyeceğiz” dedi.

“Bu, insanlara haber akışı üzerinde daha fazla kontrol sağlamak için devam eden çalışmalarımızın bir parçası, böylece istediklerini daha çok, istemediklerini daha az görebilecekler.”

Sıralama satırı

Facebook ve yeni adı verilen ana şirketi Meta, kullanıcıların sıralama sistemlerinden kaçınmasına izin vermek için siyasi baskı altındayken geliyor.

Sözde “etkileşime dayalı sıralama”, bölücü ve aşırı içeriğe öncelik verdiğini söyleyen Facebook ihbarcısı Frances Haugen’in ifadesinde tekrarlanan bir eleştiri hedefi oldu .

Facebook buna katılmıyor, ancak görüş bazıları arasında yakalandı.

Bir grup ABD’li yasa koyucu, sosyal ağların kullanıcılarına siteleri herhangi bir algoritmik müdahale olmadan kullanma seçeneği vermesini sağlamak için tasarlanan “Filtre Balonu Şeffaflığı Yasası” adlı bir yasa tasarısı sundu .

Bu, Facebook’u orijinal versiyonuna çok daha yakın hale getirecektir. İlk günlerde, Facebook gerçekten sadece üniversite öğrencileri tarafından kullanıldığında, en yenileri başta olmak üzere, arkadaşlardan gelen her gönderiyi gösteriyordu.

Facebook, kendi adına, kullanıcıların aslında bunu istemediğine inanıyor. Washington Post’un yakın tarihli bir raporu , Facebook’un son yıllarda algoritmik besleme devre dışı bırakıldığında ne olduğunu araştıran en az iki deney yaptığını keşfetti.

Post’un bildirdiğine göre bu testlerden biri, kullanıcıların Facebook’a daha az giriş yapmasına, içerik okumak için daha az zaman harcamasına ve kendilerinin daha az paylaşım yapmasına neden oldu.

Post, “Belgeler, Facebook’un algoritmik sıralamaları savunmasının yalnızca ticari çıkarlarından değil, aynı zamanda karmaşık kişiselleştirme yazılımının kullanıcıların ne istediğini kullanıcıların kendisinden daha iyi bildiğine dair verilerle desteklenen paternalist bir inançtan da kaynaklandığını gösteriyor” dedi.

Facebook, bu yıl Mart ayından bu yana kronolojik bir beslemeye erişmenin bir yolunu ekledi , ancak bu varsayılan olarak mevcut bir seçenek değil.

Mobil uygulamalarında, haber akışında gezinirken bazen “en yeni” seçeneği belirir. Yalnızca bu tarama oturumu için çalışır. Uygulamanın bir sonraki açılışında, algoritmik beslemeye geri dönecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu