Sosyal MedyaTeknoloji

Facebook, Kyle Rittenhouse arama politikasını tersine çevirdi

Facebook, Wisconsin’deki olaylar sırasında iki kişiyi öldürmekten beraat eden ABD’li bir genç için platformunda yapılan aramaları engelleme kararını geri aldı.

Şirket, Ağustos 2020’de Kyle Rittenhouse’un vurulmasından kısa bir süre sonra harekete geçti ve adının aranmasının boş sayfalar listesiyle sonuçlanmasını sağladı.

Facebook, politika değişikliğini ‘ye doğruladı, ancak yorum yapmaktan kaçındı.

18 yaşındaki Bay Rittenhouse, bu ay iki cinayet ve bir cinayete teşebbüsten aklandı.

Facebook’un Tehlikeli Kişiler ve Örgütler bölümünün eski direktörü Brian Fishman, çekimden kısa bir süre sonra bir Twitter dizisinde, şirketin gencin adının aranmasını engellediğini söyledi.

Ayrıca Facebook’un Bay Rittenhouse için övgüyü kaldırdığını belirtti.

Politika, diğer büyük sosyal medya platformlarından daha ileri gitti.

Örneğin YouTube’un belirli bir Kyle Rittenhouse politikası yoktu ve yalnızca şiddeti yüceltme konusundaki mevcut kuralları çiğneyen içeriği kaldırdı.

Genç, geçen yıl Wisconsin’in Kenosha kentindeki ırksal huzursuzluk sırasında iki kişiyi öldürerek ve üçüncüsünü yaraladığını kabul etmişti, ancak meşru müdafaa yaptığını söyledi.

Bay Rittenhouse, bazıları tarafından vatansever bir kahraman ve diğerleri tarafından pervasız bir kanunsuz olarak kabul edilir. Şiddetin desteklenmesi ve yüceltilmesi arasındaki çizgi, moderatörler için zor bir yargıdır.

Geçen yıl Aralık ayında , YouTube’da Kyle Rittenhouse’un silah poligonlarına ateş etmesini canlandıran insanların videolarını buldu . Platform onları ancak videolarla ilgili uyarıldıktan sonra kaldırdı.

Ancak YouTube, Bay Rittenhouse’un eylemlerini yücelten diğer videoları kaldırmadı. YouTube’un Rittenhouse içeriğini denetlemesi duruma göreydi.

Facebook çok farklı bir yaklaşım benimsedi. Bay Rittenhouse’un hesaplarını kaldırdı.

İnsanların platformda Bay Rittenhouse hakkında konuşmasına izin verilse de, adının aranması boş sayfaların bir listesinin çıkmasına neden olurdu.

Beraat etmesi, Facebook’un politikasının sürdürülmesini zorlaştırdı.

Karar, Facebook’un Rittenhouse ile ilgili içeriği bu şekilde denetleme konusunda aşırı düzeltme yapıp yapmadığını da sorguladı.

Amerika’daki birçok sağ eğilimli yayın ve yayıncı, Facebook’un isminin aranmasını engelleme kararını eleştirdi.

Örneğin New York Post, “Facebook, Kyle Rittenhouse’u başından beri suçlu ilan etti” iddiasında bulundu.

Cumhuriyetçi Senatör Josh Hawley, Big Tech’in “bu davada aylar önce karar verdiğini, Kyle Rittenhouse’un masumiyet karinesini reddetmeye çalıştığını ve aynı fikirde olmayanları sansürlediğini” kararın ardından söyledi.

Ancak Facebook, trajik bir şiddet eyleminin somut bir yanıt gerektirdiğini iddia ederdi.

, Bay Rittenhouse’un şu anda bir Facebook veya Instagram hesabına sahip olmadığını biliyor.

Facebook’un gelecekte bir tane oluşturmasını engelleyip engellemeyeceği belli değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu