Teknoloji

Facebook ve Instagram Avrupa’da Kapanabilir

Yeni bir Avrupa Birliği (AB) yasası, birlik içinde kullanıcı datalarını toplayan şirketlerin bu bilgileri Avrupa sunucularında tutmasını ve işlemesini koşul koşuyor. Öte yandan, Facebook ve Instagram bilgileri hem ABD hem de Avrupa sunucularında işleniyor ve bu reklam hedefleme ve bu toplumsal platformlarda faaliyet gösteren işletmeler için epeyce kıymetli.

Meta tarafından Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na sunulan raporda, şirketin yeni AB düzenlemelerine uymaması durumunda Facebook ve Instagram hizmetlerini birlik içinde sunmayı bırakacağını öne sürüyor. Meta’nın Global İşlerden Sorumlu Lider Yardımcısı Nick Clegg, bunun AB’de şirketin sağladığı hizmetlere ve reklamlara dayanan birçok işletme için ziyanlı olacağının altını çiziyor.

Geçen haftanın mali raporu, şirketin tarihinde birinci defa günlük faal kullanıcı kaybetmesinin akabinde Meta’nın paylarının yüzde 25 oranında düşmesine neden oldu.

Meta ve Avrupalı düzenleyicilerin durumla ilgili ne yapacakları meçhul lakin açıklamayla şirket adeta tehdit iletisi gönderdi diyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu