Teknoloji

Facebook ve Instagram, Kullanıcıların NFT Oluşturup Satmalarına İmkan Tanıyabilir

Meta, NFT trenine atlayan bir sonraki büyük şirket olabilir. Çünkü Financial Times’ın kaynakları, Meta’nın Facebook ve Instagram’da NFT oluşturma, görüntüleme ve satma yolları üzerine çalıştığını tez ediyor. Instagram’ın NFT’leri sergilemenin bir yolunu test ettiği bildirilirken Meta’nın da bu dijital koleksiyonları satın almanıza ya da satmanıza yardımcı olacak bir pazar yeri üzerine baş yorduğu söylenmiş.

Şirket, TechCrunch’ın haberine göre bu spekülasyonlar hakkında yorum yapmayı reddetti. Bu tezleri ortaya atan kaynaklar ise kelam konusu çalışmaların hala erken etapta oldukları ve değişebilecekleri konusunda ikazda bulundular. Lakin Instagram başkanı Adam Mosseri, aralık ayında yaptığı bir açıklamada, toplumsal medya platformunun NFT’leri etkin olarak araştırdığını söylemişti. Yani bu da şirketin, kelam konusu teknoloji ile ilgili bir şeyler yapma maksadının olduğunu doğruluyor.

Meta’nın ana odağının metaverse teknolojisine yanlışsız kaydığı düşünüldüğünde, şirketin NFT dünyasına adım atması hiç de şaşırtan değil. Meta, şirketler bazen NFT’ler ve metaverse ortasındaki ilişkiyi berbata kullansa da sanal dünyalarında yer alan kullanıcıların eşsiz dijital eserler satabilmeleri için bir sistem oluşturmaya çalışıyor olabilir. Ayrıyeten bu türlü bir sistem, (NFT’lerin kısa ömürlü bir trendden daha fazlası olduğu kanıtlanırsa) Meta’nın OpenSea üzere üçüncü taraf platformlarının pazarda güçlü bir pozisyon elde etmelerini engelleyebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu