Bilim

FDA yakında tüm yetişkinler için Pfizer COVID-19 güçlendirici çekimlere izin verebilir

Hareket, CDC’nin belirli gruplar için halihazırda onaylamış olduğu aşı takviyesi için uygunluğu genişletecek.

The New York Times Salı günü bildirdiğine göre, ABD Gıda ve İlaç İdaresi, Pfizer’in tüm yetişkinler için COVID-19 güçlendirici atışına Perşembe günü kadar izin verebilir . Bu, en az altı ay önce ikinci bir aşı dozunu alan herhangi bir yetişkinin, düzenleyicilerin hareket halindeyken imzalaması halinde, bu hafta sonu en kısa sürede üçüncü aşıyı yaptırmaya uygun olabileceği anlamına gelir.

FDA, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

CNET Science bültenini alın

CNET Science haber bülteni ile gezegenimizin ve ötesinin en büyük gizemlerini açığa çıkarın. Pazartesi günleri teslim edilir. Evet, ayrıca CNET ile ilgili her konuda güncel kalmamı sağlayan CNET Insider haber bültenini de almak istiyorum.BENİ KAYDET!

Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı kabul etmiş ve Gizlilik Politikamızdaki veri uygulamalarını kabul etmiş olursunuz . İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ve onun aşı danışma komitesinin, takviyeler tüm Amerikalıların kullanımına sunulmadan önce hala imzalaması gerekecek. The Times’a göre, komitenin takviye dozunu tartışmak için Cuma günü bir toplantısı var. CDC, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Eylül ayında FDA,  Pfizer’in  65 yaş ve üstü veya risk altındaki yetişkinler için COVID-19 güçlendirici aşısını onayladı . CDC daha sonra  Pfizer’in  bu Amerikalılar için güçlendirici atışını onayladı . Geçen ay FDA , Moderna’nın 65 yaş ve üstü veya risk altındaki yetişkinler için COVID-19 güçlendirici aşısının yanı sıra Johnson & Johnson’ın 18 ve daha büyük yetişkinler için COVID-19 güçlendiricisine de yeşil ışık yaktı . 

Ek olarak, FDA geçen ay, uygun kişilerin destekleyicilerini alırken aşıları ” karıştırma ve eşleştirme ” seçeneğini onayladı; bu, ilk doz için bir tür aşı alan birinin farklı bir aşının destekleyici aşısını alabileceği anlamına geliyor.

Geçen hafta  Pfizer, FDA’dan 18 yaş ve üstü herkes için güçlendirici atışının onaylanmasını istedi . Bu arada, California, Colorado ve New Mexico gibi eyaletler, tüm yetişkinlere ekstra aşı alma yetkisi verdi . 

Birden fazla araştırma, aşı etkinliğinin altı ila sekiz ay sonra düşmeye başlayabileceğini gösteriyor. Son araştırmalar, bir takviye Pfizer dozunun  COVID-19’a karşı %95,6 aşı etkinliği gösterdiğini söylüyor  .

COVID-19 aşılar son derece etkili olan  hastaneye önlemeyi  ve ölümleri . Daha fazla  COVID ölümlerin% 99 aşılanmamış insanlar vardır , Dr Anthony Fauci, başkanın baş tıbbi danışman,  CBS söyledi  Temmuz ayı başlarında. Ve tam aşılı olmayan kişilerin birden vardı  daha muhtemel ölme olasılığı hastaneye kaldırıldı 10 kez ve 11 kez  COVID-19 bahar ve yaz aylarında tamamen aşı olanların kıyasla, Washington Post bildirdi. Üzeri  ABD nüfusunun% 58 tam aşılı olan  CDC göre, COVID-19 karşı.

 Destekleyiciler milyonlarca Amerikalıya ek koruma sağlayabilirken , düşük gelirli ülkelerdeki insanların yalnızca yaklaşık  % 4,6’sı en az bir doz COVID-19 aşısı almıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu