Teknoloji

Firefox 97 Duyuruldu

Mozilla tarafından Firefox 97 sürümünün çıktığı duyuruldu. Güncelleme Windows 11 kaydırma çubukları ve ortalarından seçim yapabileceğiniz yeni Colorway tarayıcı temaları için dayanağı beraberinde getiriyor. Ek olarak macOS kullanıcıları için muhakkak şartlar altında yeni sekmeleri açmayı ve yeni sekmelere geçmeyi hızlandırması gereken sistem yazı tipi yüklemesinde de iyileştirmeler sağlanmış.

Bu güncellemenin en büyük değişikliği Firefox 94 ile başlatılan Colorway temalarının kullanımdan kaldırılması olarak karşımıza çıkıyor. Mozilla, bu temalardan birini seçtiyseniz, onu tutabileceğinizi lakin temaları değiştirmek istiyorsanız, yeni Colorway temalarından birini seçmek zorunda kalacağınızı belirtiyor.

Mozilla, Windows 11 kullanıcıları için yeni kaydırma çubuğu tarzına Firefox’ta takviye eklediklerini söylüyor. Bu takviye tarayıcı üzerinde fazla bir tesir yapmayacak lakin tutarlılığı seven kullanıcıları mutlu edecek diyebiliriz.

macOS’te sistem yazı tipi yüklemesi de güzelleştiriliyor. Bu sayede sekmeler daha süratli açılacak ve sekmeler ortasında geçiş yapılabilecek. Linux’ta yazdırma için direkt PostScript oluşturma dayanağı ise kaldırılıyor lakin PostScript yazıcılar hala destekleniyor. Natürel ki çeşitli güvenlik güncellemeleri de bu sürümle sağlananlar ortasında.

Hali hazırdaki Firefox kullanıcıları için internet tarayıcı yakında resen güncellenecek. Firefox kullanmayanlar ise son sürümü bu adresten edinebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu