Oyun

Fortnite, iOS’a Geri Döndü

Fortnite, 17 aydır Apple App Store (iOS) yahut Google Play Store (Android) platformlarında mevcut değil. Oyunun yakın vakitte her iki mağazaya da dönmesi beklenmezken oyuncuların yakında bir sefer daha adaya dönüş yapacak üzere gözüküyor. NVIDIA ve Epic Games, tanınan battle royale oyununun GeForce Now üzerinden oynanabilen bir taşınabilir versiyonu üzerinde bir ortaya gelmiş durumda.

Oyun sunucu kapasitesini, grafik dağıtımını ve dokunmatik denetimleri test etmek için önümüzdeki hafta sonlu periyodik bir kapalı beta başlayacak. NVIDIA kayıtları açtı ve önümüzdeki birkaç hafta içinde kullanıcılara toplu olarak betaya erişim müsaadesi verecek. Katılmak için fiyatlı bir GeForce Now üyeliğine de gereksiniminiz yok. Şayet katılabilirseniz iOS’ta Safari ve Android’de GeForce Now uygulaması aracılığıyla Fortnite oynayabileceksiniz. NVIDIA ve Epic şimdi beta için bir bitiş tarihi de belirlemiş değil. Android ve iOS oyuncuları, Örümcek Adam olarak haritada dolaşırken dokunmatik denetimleri kullanmak istemiyorlarsa Bluetooth denetleyicisi kullanabilecek.

Apple ve Google, uygulama içi ödemeler konusunda Epic Games ile ortalarında çıkan bir savaşın ortasında Ağustos 2020’de Fortnite’ı ilgili mağazalarından çıkardı. Yayıncı, her iki şirkete de rekabete muhalif davranışlarda bulunduklarını tez ederek dava açtı. Apple davası geçen yıl tamamlandı. Bir yargıç, Epic’in Apple’ın tekelcilik maddelerini ihlal ettiğini kanıtlamadığına karar verdi.

Her iki taraf da sonucun çeşitli taraflarına itiraz etti. Apple, geliştiricilerin kullanıcıları alternatif ödeme sistemlerine yönlendirmesine ve uygulama içi ödemelerden aldığı yüzde 30’luk kesintiyi atlamasına müsaade vermeye zorlayacak App Store değişikliklerini uygulama zorunluluğundan bir son dakika kazandı. Her halükarda, Epic CEO’su Tim Sweeney’nin birkaç yıl daha sürebileceğini söylediği bir süreç olan tüm mahkeme temyizleri tükenene kadar Apple, Fortnite’ın App Store’a geri dönmesine müsaade vermeyecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu