İnternetSosyal MedyaTeknoloji

Frances Haugen, Facebook’un ‘nefreti daha da kötüleştirdiğini’ söyledi

Muhbir Frances Haugen, milletvekillerine Facebook’un büyük sosyal ağlara hangi yeni kuralları dayatacaklarını düşündükleri için “tartışmasız nefreti daha da kötüleştirdiğini” söyledi.

Bayan Haugen, Londra’daki Çevrimiçi Güvenlik Yasası komitesiyle konuşuyordu.

Facebook güvenlik ekiplerinin yetersiz kaynaklara sahip olduğunu ve “Facebook’un güvenlik için feda edilen küçük kâr şeritlerini bile kabul etmeye isteksiz olduğunu” söyledi.

Ve Instagram’ın “diğer sosyal medya biçimlerinden daha tehlikeli” olduğu konusunda uyardı.

Diğer sosyal ağlar performans, oyun veya fikir alışverişi ile ilgiliyken, “Instagram sosyal karşılaştırma ve bedenler hakkında… insanların yaşam tarzları hakkında ve bu da çocuklar için daha kötü oluyor” dedi. ve Lordlar.

Facebook’un kendi araştırmasının bir sorunu “bağımlının anlatısı” olarak tanımladığını söyledi – çocukların mutsuz olduğu, uygulamayı kullanımlarını kontrol edemedikleri, ancak kullanmayı bırakamayacaklarını hissettikleri.

“Instagram’ı 14 yaşındaki bir çocuk için güvenli hale getirmenin mümkün olmayacağından derinden endişeleniyorum ve 10 yaşındaki bir çocuk için Instagram’ı güvenli hale getirmenin mümkün olduğundan içtenlikle şüpheliyim” dedi.

Komite, büyük sosyal ağlara yeni görevler yükleyecek ve bunları medya düzenleyicisi Ofcom’un denetimlerine tabi tutacak bir yasa teklifinde ince ayar yapıyor.

Yasanın “Mark Zuckerberg’i gece uyanık tutmak” olup olmadığı sorulduğunda, Bayan Haugen, “Böyle bir dünya lideri duruşu sergilediği için İngiltere ile inanılmaz gurur duyduğunu” söyledi.

“Birleşik Krallık, dünya çapında izlenen şekillerde lider politika geleneğine sahiptir.

“Mark’ın ne yaptığınıza dikkat etmediğini hayal edemiyorum.”

İngiliz İngilizcesi sorunu

Bayan Haugen ayrıca, Facebook’un dünya çapında birden fazla dilde içeriği denetleyemediği konusunda uyardı – bu, İngiltere yetkililerini endişelendirmesi gerektiğini söyledi.

“Birleşik Krallık İngilizcesi o kadar farklı ki, esas olarak Amerikan İngilizcesi için geliştirdikleri güvenlik sistemlerinin Birleşik Krallık’ta gerçekten yetersiz uygulanmasına şaşırmayacağım” dedi.

Ve diğer dillerdeki tehlikeli yanlış bilgilerin Britanya’daki insanları etkilediğini söyledi.

“Bu insanlar da Birleşik Krallık’ta yaşıyor ve tehlikeli, insanları radikalleştiren yanlış bilgilerle besleniyorlar” diye uyardı.

Haugen ayrıca komiteyi yeni kurallarına ücretli reklamları dahil etmeye çağırdı ve mevcut sistemin algoritmik sıralamaları nedeniyle “bu platformlardaki nefreti kelimenin tam anlamıyla sübvanse ettiğini” söyledi.

“Öfkeli, nefret dolu, bölücü bir reklam yayınlamak, şefkatli, empatik bir reklam yayınlamaktan çok daha ucuz” dedi.

Ayrıca milletvekillerini ortalama bir rakam yerine içerikten kimin zarar gördüğünü belirlemeye çağırdı – Facebook’un “verilerle dans etmede çok iyi” olduğunu, ancak insanları “aşırı içeriğe” ittiğini öne sürdü.

“Facebook’taki medyan deneyim oldukça iyi bir deneyim” dedi.

“Gerçek tehlike, nüfusun %20’sinin korkunç bir deneyime veya tehlikeli bir deneyime sahip olmasıdır” dedi.

“Yetersiz kaynak kullanımını kabul et”

Çalışanların Facebook’taki dahili endişeleri bildiremedikleri konusunda uyardı – “büyük zayıf nokta” olarak adlandırdığı bir şey.

Komiteye, “Karşı casusluk üzerinde çalışırken, ulusal güvenlik konusunda endişelendiğim şeyler gördüm ve bunları nasıl tırmandıracağım hakkında hiçbir fikrim yoktu çünkü o noktada emir komuta zincirime inancım yoktu” dedi. .

Ve uyardı: “Bize yetersiz kaynak kullanımını kabul etmemiz söylendi.”

Benzer sorunların Facebook’un Gözetim Kurulu’nu rahatsız ettiğini ve şirketin içerikle ilgili kararlarını bozabileceğini söyledi. Facebook’un kendi bekçi köpeğine defalarca yalan söylediği iddiasını tekrarladı ve bunun Gözetim Kurulu’nun “adım atması” için “belirleyici bir an” olduğunu söyledi.

“Gözetim Kurulunun amacının ne olduğunu bilmiyorum”

Monika Bickert: “İnsanların sitemizde iyi bir deneyim yaşamasını sağlamak finansal çıkarımızadır”.

Birkaç haber kaynağı, Bayan Haugen’in Facebook’tan ayrılırken yanına aldığı binlerce sızdırılmış belgeye dayanan yeni hikayeler yayınladıkça geliyor.

Facebook, önceki raporları yanıltıcı olarak nitelendirdi ve bir noktada sızdırılan belgelere “çalıntı” olarak atıfta bulundu.

Bir sözcü, Bayan Haugen ifade vermeyi bitirdikten sonra, “Duruşmada tartışılanın aksine, sitelerimizden zararlı içeriği kaldırmak için her zaman ticari teşvike sahip olduk” dedi.

“İnsanlar uygulamalarımızı kullanırken bunu görmek istemiyor ve reklamverenler de reklamlarının yanında olmasını istemiyor. Bu nedenle 13 milyar dolar (9.4 milyar sterlin) yatırım yaptık ve 40.000 kişiyi tek bir iş için işe aldık: insanlar uygulamalarımızda güvende.”

Şirket, son üç çeyrekte Facebook’ta görülen nefret söyleminin miktarını yarıya indirdiğini ve bunun şu anda görüntülenen tüm içeriğin yalnızca %0,05’ini oluşturduğunu iddia ediyor.

Sözcü, “Zararlı içeriğe karşı kurallarımız olmasına ve düzenli şeffaflık raporları yayınlamamıza rağmen, bizimki gibi işletmelerin bu kararları kendi başımıza almaması için tüm sektör için düzenlemeye ihtiyacımız olduğu konusunda hemfikiriz” dedi.

“Birleşik Krallık öncülük eden ülkelerden biri ve Çevrimiçi Güvenlik Yasası’nın ilerlemesinden memnunuz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu