Oyun

GeForce Now, Yeni Ölçekleme Teknolojileriyle Güncellendi

NVIDIA’nın en yeni GeForce Now yapısı (sürüm 2.0.37), “Yapay Zeka ile Geliştirilmiş” ölçekleyici dahil olmak üzere birkaç yeni imaj yükseltme tekniğine kavuştu. Şayet oyunun çözünürlüğü monitörünüzün çözünürlüğünden düşükse bu yeni özellikler manzara kalitesini düzgünleştirmeye yardımcı olabilir.

GeForce Now‘ın ayarları içinden seçebileceğiniz üç yeni imaj ölçekleme modu var: Standart mod, Gelişmiş mod ve Yapay Zeka ile Geliştirilmiş mod. NVIDIA’ya nazaran Standart varsayılan mod, içeriği ölçeklendirmek için bilinear bir filtre kullanarak mümkün olan en düşük gecikmeyi sağlıyor. Bu bir manzarayı yükseltmenin en kolay formülü ve neredeyse hiç performans düşüşü yaşanmıyor.

Gelişmiş (Enhanced) seçeneği içeriği ölçeklendirmek için Lanczos filtresi kullanan biraz daha yükseltilmiş bir mod. Bu manzara kalitesini Standart moda nazaran biraz daha fazla artırıyor, lakin yeşil takıma nazaran performans düşüşüne ve gecikmelere neden olabiliyor.

Yapay Zeka ile Geliştirilmiş (AI-Enhanced), manzara yükseltme için en üst seçenek lakin çalışması için muhakkak NVIDIA GPU’lar yahut NVIDIA Shield TV gerektiriyor. Bu yapay zeka takviyeli yükseltici, DLSS üzere daha evvel her karede olmayan ayrıntıları ekmek için eğitimli bir hudut ağı kullanıyor.

Son seçeneği kullanmak için bir RTX 30 serisi, RTX 20 serisi, GTX 16 serisi, GTX 1080 Ti, GTX 1080 yahut Titan GPU kullanıyor olmalısınız. RTX 20 serisinin altının listede bulunması tuhaf, fakat varsayımlara nazaran bu kartlar tensör çekirdeği olmasa bile kâfi güce sahip. Ayrıyeten işletim sistemi Windows 10’dan eski olmamalı ve GeForce Now mahallî uygulamasını kullanmanız gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu