Teknoloji

Gelişmiş Ryzen Overclock Yazılımı Yayınlandı: Project Hydra

Project Hydra sürat aşırtma yazılımı geçtiğimiz ayın başlarında ortaya çıkmıştı ve şimdi piyasaya çıkmamış olan Ryzen 6000 işlemcilere bile dayanak sunacak. Bu araç şu andan itibaren Igor’s Lab aracılığıyla indirmeye sunuldu.

ClockTuner’ın yaratıcısı Yuri Bubliy (@1usmus), Project Hydra’yı AMD’nin Zen 3 işlemcilerinden mümkün olduğunca fazla performans elde etmek için tasarladı. Yazılım özel profiller, çekirdek voltajlarının kapsamlı özelleştirilmesi, çekirdek frekansları ve daha fazlası için dayanak sunuyor. Ayrıyeten Hydra’nın büsbütün fiyatsız olduğunu belirtelim.

Bu proje, Ryzen 5000 serisi sahiplerine işlemcilerin çekirdeği ve voltaj artırma senaryoları üzerinde gibisi görülmemiş bir denetim sağlamak hedefiyle başladı. Overclock aracı AMD’nin Ryzen 5000 işlemcilerde yerleşik olarak bulunan yükseltme algoritmasının yerini alıyor. Yeni profil daha sonra gereksinimlerinize bağlı olarak daha yüksek çekirdek frekansları ve daha düşük CPU voltajları sağlamak için gerektiği formda ince ayar yapılabilir ve ayarlanabilir.

Project Hydra, Ryzen işlemcilerde kullanılan varsayılan voltajlara emsal voltajlarla birlikte kullanımı mümkün olduğunca inançlı olacak formda tasarlandı. Bubliy, sürat aşırtma kapasitesinin neredeyse tamamı varsayılan ayarlarda elde edildiğinden ötürü CPU’ya voltaj verilmesinin düzgün bir tercih olmadığını belirtiyor.

Temel olarak, Project Hydra’yı Ryzen 5000 CPU’nuzun hızlandırma algoritmasını ayarlanabilir bir yapıyla değiştiren, ince ayar imkanı tanıyan bir otomatik sürat aşırtma yazılımı olarak düşünebilirsiniz. Şu anda Project Hydra’nın iki sürümü var: fiyatsız ve daha fazla özelliğe sahip fiyatlı bir sürüm. Geliştirici Ryzen işlemcilerin yaklaşık yarısının Pro sürümünden yararlanamayacağını söylüyor. Bu nedenle ekstra özelliklere vakıf değilseniz fiyatlı sürümü satın almanız muhakkak gerekli değil.

Sürat aşırtma süreçlerinin her vakit bir risk taşıdığını bir defa daha hatırlatalım. Son olarak, Project Hydra aracını bu temas aracılığıyla indirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu