Teknoloji

Germanyum Tabanlı Uyarlanabilir Transistör Geliştirildi

Viyana Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacılar, çalışma müddeti boyunca daha fazla esneklik sağlamak için tasarlanmış uyarlanabilir bir transistör geliştirdiler. İhtilal niteliğindeki yeni transistör tahlili, germanyum elementi kullanılarak üretildi.

SciTechDaily‘nin söylediği üzere bir transistör, denetim elektroduna elektrik voltajı uygulanıp uygulanmadığına bağlı olarak akımın akışına müsaade veren yahut akışını engelleyen küçük bir elektronik bileşen. Bu yapı kolay mantıksal devrelerin oluşturulmasına müsaade verirken, milyarlarca transistör tek bir alanda bir ortaya geldiğinde günümüzde kullandığımız çipler oluşuyor.

Standart tek elektrotlu transistörlerde hür hareket eden elektronlar negatif yük taşıyor ve elektrondan mahrum ferdî atomlar müspet olarak yükleniyor. Araştırmacıların prototipi ise biraz farklı çalışıyor.

Olağan denetim kapısına (kırmızı) ek olarak bir program kapısı da (mavi) mevcut. Projede çalışan araştırmacılardan biri olan Dr. Masiar Sistani projeyle ilgili şu kelamları söylüyor:

İki elektrotu son derece pak, yüksek kaliteli arayüzler aracılığıyla, germanyumdan yapılmış son derece ince bir tel ile birbirine bağlıyoruz. Germanyum segmentinin üzerine, klâsik transistörlerde bulunanlara emsal bir kapı elektrotu yerleştiriyoruz. Belirleyici olan, transistörümüzün germanyum ve metal ortasındaki arayüzlere yerleştirilen öteki bir denetim elektroduna sahip olmasıdır. Transistörün fonksiyonunu dinamik olarak programlayabilir.

Araştırmacı ayrıyeten germanyumun sahip olduğu kimi özelliklerinden ötürü seçildiğini açıkladı.

Voltaj uyguladığınızda beklediğiniz üzere akım akışı başlangıçta artar. Lakin muhakkak bir eşikten sonra akım akışı tekrar azalır. Buna negatif diferansiyel direnç denir. Denetim elektrodu yardımıyla bu eşiğin hangi voltajda olduğunu modüle edebiliyoruz.

Grubun öbür bir üyesi olan Profesör Walter Weber, daha evvel 160 transistör gerektiren aritmetik bir sürecin yeni tasarım sayesinde artık yalnızca 24 transistörle mümkün olduğunu söyledi. Böylece yeni transistörler verimlilik ve ölçeklendirme konusunda başarılı olabilir.

Sonuç olarak, uyarlanabilir transistörlerle CPU’lardaki transistör sayısının %85’e kadar azaltılabileceği söyleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu