Teknoloji

Global Çip Satışları 2021’de 500 Milyar Doları Aştı

Global çip satışları geçtiğimiz yıl yüzde 25.1 artarak, günümüzde hala devam eden kıtlık ve tedarik sıkıntılarına karşın birinci kere 500 milyar dolar düzeyine ulaştı. Bilhassa araba ve bilgisayar donanımları başta olmak üzere tüm teknoloji dünyasını etkileyen problemlerin eşiğinde bu derece büyük bir gelir düzeyine nasıl ulaşıldı?

Bu sorunun yanıtını ABD merkezli teknoloji araştırma ve danışmanlık şirketi Gartner’ın dünya çapındaki yarı iletken sanayisi hakkında sunduğu ön raporda görebiliyoruz.

Gartner şirketinin araştırma lider yardımcısı Andrew Norwood, lojistik ve hammadde masraflarındaki artışlarla birleşen inanılmaz talebin yarı iletkenlerin ortalama satış fiyatını yükselttiğini ve bundan ötürü 2021’de yapılan çip satışlarının 583.5 milyar dolar olduğunu belirtti. Norwood açıklamasının devamında, 5G telefon pazarının da çip sanayisinin gelirlerini artırmada kıymetli bir tesiri olduğunun altını çizdi. Hatta 5G aygıtlar sayesinde 2020 yılındaki ünite başına çip üretimi 250 milyonken; 2021’de bu sayı 555 milyona ulaşmış.

Geçen yılın Kasım ayında çip üreticilerinin büyüme oranları açıklanmış, bilhassa Samsung’un güçlü bir performans sergileyerek bu sıralamada birinci 10’da yer aldığını hatırlıyoruz. Bununla birlikte Qualcomm, AMD, NVIDIA ve Mediatek’in de 2021’de en çok büyüyen 5 şirket olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Gartner, dünya genelindeki şirketlerin uzaktan çalışma, öğrenme ve cümbüş gereksinimlerini karşılamak için sunucu harcamalarını artırmasıyla birlikte 2021 yılında en çok satan donanımın RAM olduğunu da açıkladı. Artan taleple birlikte bellekler, başka donanımlara kıyasla yıllık yüzde 40.4 oranında daha fazla satıldı.

Piyasaların ne vakit olağana döneceği hakkında ise belirsizlik hakim. Şirketler, üretimi artırmak için büyük bir maddi kaynak ayırsa da pandeminin gelecekte nasıl şekilleneceği tüm planları bozuyor. Son olarak global çip satışlarının artmasına rağmen kullanıcıların istedikleri esere stok sorunu yaşamadan ve uygun fiyatlarla ulaşması için daha uzun bir vakit olduğunu söyleyebiliriz. Niyetlerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu