Teknoloji

Gmail Kullanıcı Arayüzü Değişiyor

Gmail kullanıcı arayüzü geçtiğimiz birkaç yıl boyunca yalnızca ufak değişiklikler geçirdi. Öte yandan artık şirket, uygulamalar ortasında geçiş yapmayı kolaylaştıran yeni bir birleşik kullanıcı arayüzü duyurdu.

Birinci bakışta doğal ki kimi farklılıklar olsa da yeni arayüz Microsoft Outlook’u biraz andırıyor. Uygulamalar, sol bölmede düzgün bir formda gizlenirken, etiketler ve e-postalar için seçenekler de artık yanlarında tam olarak gösteriliyor. Uygulamalar yeni pozisyonunda olduğundan Sohbet yahut Meets’i kullanmak için sekmeler yahut pencereler ortasında geçiş yapmanıza gerek kalmıyor. Bunu direkt tıpkı tarayıcı penceresinde yapmanız mümkün hale geliyor. Ayrıyeten, her uygulama için bildirim baloncukları gösteriliyor. İleriye dönük olarak Google, Sohbet üzere entegre uygulamalardan gelen sonuçları da göstermesi için birleşik bir arama tecrübesi de sunacak.

Yeni arayüz, Workspace Essentials müşterileri dışında herkese sunulacak ve yöneticiler bunu devre dışı bırakamayacak. 8 Şubat prestijiyle kullanıcılar iştirak üst bandını görmeye başlayacak. Nisan’dan itibaren ise kaydolmamış olanlar bile klasik arayüze geri dönme özelliğine sahip yeni kullanıcı arayüzüne sahip olacak.

2022’nin ikinci çeyreğinin sonunda bu yeni kullanıcı arayüzü herkes için standart kullanıcı arayüzü olacak ve geri dönüşler mümkün olmayacak. Web’deki özel Sohbet’te de akıcı bir gezinme tecrübesi sunulacak ve kullanıcılar Sohbet pencerelerini Gmail’in sağ tarafına taşıyamayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu