İnternetMobilTeknoloji

Google: ABD’li teknoloji devi Avustralya’ya 740 milyon dolar yatırım yapacak

Google, önümüzdeki beş yıl içinde Avustralya’da 1 milyar Avustralya Doları (740 milyon ABD Doları, 550 milyon Sterlin) yatırım yapacağını duyurdu.

ABD teknoloji devinin bugüne kadar ülkedeki en büyük yatırımı.

Google, paranın bir araştırma merkezi kurmak, bulut bilişim kapasitesini artırmak ve yerel kuruluşlarla ortaklıkları finanse etmek için kullanılacağını söyledi.

Dijital Gelecek Girişimi olarak adlandırılan hareketin doğrudan 6.000 iş yaratması ve toplamda 28.000’i desteklemesi bekleniyor.

Google patronu Sundar Pichai, girişimin Sidney’deki lansmanında, “Avustralya, yaşamları iyileştirmek, istihdam yaratmak ve ilerleme kaydetmek için teknolojiden yararlanarak, dünyanın bir sonraki yenilik dalgasına öncülük edebilir” dedi.

Etkinliğe katılan Avustralya Başbakanı Scott Morrison da planı memnuniyetle karşıladı: “Google’ın kararı, önümüzde ekonomik toparlanmayla meşgul olduğumuz için Avustralyalı işletmeler için büyük fayda sağlıyor.”

Yatırım, şirketin Avustralya’nın bilim ajansı Commonwealth Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Organizasyonu (CSIRO) dahil olmak üzere yerel kuruluşlarla ortaklık yaptığını görecek.

Siber yatırım şirketi DivisionX Global’den Joshua Kennedy-White, Google’ın duyurusunu Avustralya teknolojisi için “büyük bir kazanç” olarak nitelendirdi:

“Bir fikri inovasyona taşımak için para gerekir ve ilk parayı elde etmek en zor olanıdır.REKLAMCILIK

“Google gelecek vaat eden girişimlere 250 bin dolarlık çek keserse, Avustralya’da 4.000 yeni teknoloji şirketine fon sağlayabilirler” dedi.

‘Güney Yarımkürenin Silikon Vadisi’

Hareket, Sidney’in ‘Güney Yarımkürenin Silikon Vadisi’ olma emelleri için bir başka büyük desteği işaret ediyor.

Sidney’in merkezinde milyarlarca dolarlık bir merkez olan Tech Central’ın inşaatının önümüzdeki yıl başlaması bekleniyor ve 2026’ya kadar devam etmesi bekleniyor.

Ancak son aylarda Avustralya’da büyük teknoloji şirketleri, platformlarında taşınan içerikler için yerel haber yayıncılarına ödeme yapmadıkları için eleştiri yağmuruna tutuldu. Ayrıca dezenformasyonun yayılmasına yardımcı olmakla suçlandılar.

Ocak ayında Avustralya parlamentosunda yapılan duruşmalar sırasında, Google Avustralya’nın Genel Müdürü Mel Silva, web sitelerinde yayınlanan içerik için ödeme yapmamak için ülkedeki arama motorunu engellemekle tehdit etti.

Ertesi ay Avustralya , Google ve Facebook da dahil olmak üzere büyük teknoloji firmalarının platformlarındaki haber içeriği için ödeme yapmasını gerektiren yasaları çıkaran dünyadaki ilk ülke oldu .

Google’ın arama motorunun ülkedeki hakimiyetini azaltmaya yönelik çağrılar da yapıldı.

Geçen ay, Avustralya’nın rekabet düzenleyicisinin başkanı, Google’a akıllı telefonlara bir “seçim ekranı” yüklemesi çağrısında bulunarak, kullanıcılara başka bir arama motoru seçme seçeneği verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu