Teknoloji

Google, Android Zelzele İkaz Sistemi’ni Tanıttı

Teknoloji alanındaki gelişmeler sayesinde yapılan çalışmalar, afet idaresinde değerli bir rol oynuyor. Google, altyapısı ve teknolojisinden faydalanarak dünya çapındaki sarsıntıları algılayarak kullanıcılara ihtar gönderdiği fiyatsız bir sistem geliştirdi.  Android Sarsıntı İkaz Sistemi, 3 milyardan fazla Android akıllı telefonun birçoklarında bulunan ivmeölçerleri kullanarak sarsıntıyı algılıyor ve etkilenen bölgedeki Android kullanıcılarına ikaz gönderiyor. Deprem meydana geldiğinde zelzele dalgalarının sarsıntısından korunmak için vakit kazandırmak gayesiyle geliştirilen Android Zelzele İkaz Sistemi basın toplantısı ile tanıtıldı.

Afet idaresi, ülkemiz gibi etkin sarsıntı kuşaklarının üzerinde yer alan ülkelerde değerli hususların başında yer alıyor. Afet ve kriz idaresini kolaylaştırmayı amaçlayan teknolojik gelişmeler, zelzele konusunda da tedbirlerin alınabilmesi için çalışmaları kolaylaştırıyor. Google da geniş bir kullanıcı sayısına sahip Android telefon ekosistemi ve sunucuların hızını temel alarak Android Zelzele İkaz Sistemi’ni geliştirdi. Android Sarsıntı İhtar Sistemi sayesinde birer ikaz aygıtına dönüşen Android telefonlar, zelzele anlarında kullanıcılarına saniyeler kazandırabilecek bildirimler gönderiyor.

Ocak ayında ülkemizde merkezi Alanya ve Balıkesir olmak üzere 4.5 büyüklüğü üzeri iki sarsıntıya dair Android kullanıcılarına ihtar bildirisi gönderen Android Sarsıntı İkaz Sistemi hakkında ayrıntılı bilgi vermek ve zelzelede saniyelerin değerini tekrar vurgulamak üzere Google bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Google Eser Yöneticisi Boone Spooner Android Zelzele İkaz Sistemi’nin katkılarını ve sistemin ayrıntılarını anlattı. Toplantıda ayrıyeten yılın sonuna gerçek sistemdeki   ihtarlara yerleştirilmesi planlanan link sayesinde, kullanıcıların sarsıntı uyarısı aldıktan çabucak sonra AFAD’ın web sitesine giderek zelzeleyle ilgili ayrıntılara ve zelzele anında hakikat davranışlar üzere gerekli bilgilere kolaylıkla ulaşabileceği bilgisi de verildi.

Android Sarsıntı İhtar Sistemi ile doğal afetlerde her saniyenin fark yarattığı şuuruyla kullanıcılara yardımcı olmayı hedeflediklerini söyleyen Google Eser Yöneticisi Boone Spooner, geliştirilen sistemle ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Android Sarsıntı İhtar Sistemi, bugün bilhassa faal sarsıntı bölgelerinde yaşayanlar için epey değerli bir sistem olarak ön plana çıkıyor. Türkiye, geçen yıl Yeni Zelanda ve Yunanistan ile birlikte Android sarsıntı ikazlarının ABD dışında kullanıma sunulduğu birinci ülkeler ortasında yer alıyor. Sistem teknik olarak bir sarsıntının meydana getirdiği titreşimi ve suratını tespit etmek için dünya çapında kullanılan 3 milyardan fazla Android akıllı telefonun birçoklarında bulunan ivmeölçerleri kullanıyor ve kullanıcılarına gerekli ihtarları veriyor. Bu sistem ile kullanıcılarımıza sarsıntı anında vakit kazandırmayı hedefliyoruz. Zira biliyoruz ki deprem anında kazanılan birkaç saniye, hakikat pozisyon almak ve hazırlanmak için çok kritik olan bir süreyi kazandırıyor.

Doğal afetleri tespit etmek ve acil durumlara süratle cevap vermek üzere gerekli altyapının kurulması ve güncellenmesi için önemli bir kaynak ayırmak gerekiyor. Google bu hususta dünya çapındaki ölçeğinin de yardımıyla Android Sarsıntı İkaz Sistemi’ni geliştirerek, sarsıntıları algılayıp Android kullanıcılarına ihtar gönderen fiyatsız ve katma pahalı bir hizmet sağladı.  Bu sistem ile ivmeölçeri olan Android telefonlar prize takılıyken ve büsbütün hareketsizken küçük bir sismometreye dönüşerek sarsıntısı algılayabiliyor ve kullanıcılara ihtar gönderebiliyor. Sistem, 4.5 ve üzeri büyüklükteki zelzeleler için depremin şiddetine ve yoğunluğuna bağlı olarak “Farkında Ol” ve “Harekete Geç” olmak üzere iki tıp ikaz gönderiyor. Android Zelzele İhtar Sistemi, telefonun mevcut teknolojisinden faydalanıyor; aygıt pozisyonu ve “Deprem Uyarıları” açık olan tüm Android OS 5.0 ve üzeri tüm telefonlarda çalışıyor. Erken zelzele ikazları almak istemeyen kullanıcılar, aygıt ayarlarından “Deprem Uyarıları” seçeneğini devre dışı bırakabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu