Teknoloji

Google Arama, Yakında Lens Entegrasyonu Alabilir

Google Lens, kullanıcıların etraflarındaki dünyayı görsel olarak aramalarına imkan tanıyan son derece güçlü bir manzara tanıma aracı olarak nitelendirilebilir. Uygulama, imgeleri bilakis çevirebiliyor, bitkileri ve hayvanları tanımlayabiliyor, kodları tarayabiliyor, metni çıkarabiliyor ve çevirebiliyor.

Başlangıçta akıllı telefonlarla sonlu olan Lens, geçen yıl Chrome tarayıcı entegrasyonu aracılığıyla masaüstü için de mevcut olmuştu. Artık ise uygulamanın, masaüstündeki Google Arama çubuğuna entegre edileceği ortaya çıktı.

Şu anda masaüstündeki Google Lens’e Chrome’un bağlam menüsünden erişilebiliyor. Lakin Google, 9to5Google tarafından tespit edilen bilgilerde masaüstündeki Google Arama çubuğuna Google Lens kısayolunu ekliyor. Özelliği A/B testinin bir kesimi olarak alan kullanıcılar, mikrofon düğmesinin çabucak yanındaki arama kutusunda görünen renkli bir Google Lens simgesi ile karşılaşıyor.

Lens simgesine dokunulduğunda, bir manzara seçici penceresi açılıyor. Buradan, Lens ile aramak üzere bir görsel sürüklenip bırakılabiliyor yahut manuel olarak yüklenebiliyor. Yüklenen görseller sol tarafta, alakalı arama sonuçları ise sağ tarafta gösteriliyor. Araç ayrıyeten, taşınabilir sürümde de olduğu üzere imajın muhakkak bir kısmını kırpmaya yahut odaklamaya da imkan tanıyor.

Google ayrıyeten, kullanıcıların arama sonuçlarını tıpkı sekmede görmelerini sağlayacak, masaüstü için düzgünleştirilmiş bir Google Lens tecrübesini getirmeyi de planlıyor. Halihazırda Google Lens ile bir görsel arandığında, sonuçlar yeni bir tarayıcı sekmesinde açılıyor. Lakin yakın vakitte bu durum değişebilir. Bununla birlikte, Google Lens’in web’deki Google Fotoğraflar’da da mevcut olduğunu belirtelim. Lakin bu, sadece bir imajdan metin kopyalamaya müsaade verdiği için fonksiyonellik açısından sonlu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu