Teknoloji

Google Chrome Logosu Yenilendi

İnternet tarayıcı pazarının başkanı olan Google Chrome, muhakkak dönemlerle çeşitli tasarım değişikliklerinden geçiyor. Google artık de Canary sürümle birlikte Chrome’un logosunu yenileyerek 2014’ten sonraki birinci logo değişikliğini yaptı.

Google Chrome hayatımıza 2008 yılında girdi ve birinci logosundan bu yana tasarım lisanı daima tıpkı kaldı. Şirket, günümüze kadar olan süreçte logo üzerinde çeşitli besbelli değişiklikler yapsa da şimdiki değişiklik biraz dikkat istiyor.

Çıkışından bu yana 2011 yılında birinci defa değişime uğrayan logo, 2014’te kesin halini almıştı. Şirket 8 yıl sonra, 2014’teki tasarımı ufak değişikliklerle yeniledi.

Google tasarımcılarından Elvin Hu, yeni logonun duyurusunu birkaç tweet’le duyurdu;

“Bazılarınız bugün Chrome’un Canary güncellemesinde yeni bir simge fark etmiş olabilir. Evet! Chrome’un marka simgelerini 8 yıldır birinci kere yeniliyoruz. Yeni simgeler yakında aygıtlarınızda görünmeye başlayacak. Google’ın çağdaş marka sözüne ahenk sağlamak için gölgeleri kaldırarak, oranları düzelterek ve renkleri parlaklaştırarak ana marka simgesini sadeleştirdik.”

Tweet’ten de anlayabileceğiniz üzere logoda yalnızca ufak çaplı değişiklikler yer alıyor. Lakin Hu’nun da bahsettiği üzere daha çağdaş bir hâl aldığını söyleyebiliriz. Canary güncellemesi sonrası beta kanallarına ulaşacak olan logonun stabil sürüme ulaşması için biraz daha vakit gerektiğini söylemek gerek.

Son olarak Google’ın Android telefonlar için Bildiriler uygulamasında da çeşitli tasarımsal düzenlemeler yaptığını belirtelim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu