Teknoloji

Google Drive Kuşkulu Evraklar İçin Kullanıcıları Uyaracak

Google, daha fazla güvenlik için kullanıcıları kuşkulu evraklar konusunda uyarmak maksadıyla Google Drive bulut depolama servisinde ihtar başlıkları sunan yeni bir güncelleme duyurdu. Daha evvel, birebir özellik Google Cloud Next 2021’de duyurulmuştu ve Google Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar ve Çizimler açılırken ihtar başlığı gösterecekti.

Bu güncellemeyle birlikte, berbata kullanım emelli içerik ve davranışlara karşı müdafaa sağlamak için artık Google Drive’a da ek güvenlik tedbirleri geldi. Artık bir kullanıcı Google Drive’da potansiyel olarak tehlikeli yahut kuşkulu bir belgeyi açtığında, şirket kendilerini ve kuruluşlarını fidye yazılımı, kimlik avı ve makus gayeli yazılımlardan müdafaaya yardımcı olmak için bir ikaz başlığı gösterecek. İkaz başlığı ayrıyeten kullanıcıları kuşkulu belgenin “kişisel bilgilerinizi çalmak için kullanılabileceği” konusunda bilgilendirecek.

Google ayrıyeten bu özellik için rastgele bir yönetici denetimi ve son kullanıcı ayarı bulunmadığından ve varsayılan olarak etkinleştirileceğinden bahsetti. Özellik artık kademeli olarak kullanıma sunulmaya başlamış durumda ve önümüzdeki 15 gün içinde Google Workspace, G Suite Basic ve Business kullanıcılarının kullanımına sunulmuş olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu