TeknolojiYapay Zekâ

Google uygulaması evcil hayvanların ‘sanat çiftlerini’ buluyor

Köpeklerin sahiplerine benzediğini söylüyorlar ama evcil hayvanınızın portresi daha önce Picasso ya da Rembrandt tarafından mı yapılmış?

Google’ın ” Evcil Hayvan Portreleri “, evcil hayvanları dünya çapındaki kurumların koleksiyonlarında düzenlenen “sanat ikilileri” ile eşleştirmek için makine öğrenimini kullanır.

Tüylü arkadaş eşleştirme aracı, Google’ın Android ve iOS için Arts & Culture uygulamasına eklendi.

İnsan yüzleri için benzer bir 2018 özelliği, 120 milyon özçekimin yüklendiğini gördü.

Google’a göre, bir bilgisayarlı görme algoritması evcil hayvanınızın nerede olduğunu tanır ve görüntüyü kırpar.

Ardından, “bir makine öğrenme algoritması, evcil hayvanınızın fotoğrafını on binlerce sanat eseriyle eşleştirir”.

Kullanıcılar, her bir sanat eserinin arkasındaki hikayeler ve sanatçılar hakkında daha fazla bilgi edinmek için sonuçlara dokunabilir.

Sistemi test etmek için BBC, bir personelin sahip olduğu dört yaşındaki siyah beyaz bir kedi olan Smudge’ın yardımına başvurdu.

Google’ın algoritmasına göre, Smudge en çok, şu anda New York Metropolitan Sanat Müzesi koleksiyonunda bulunan 19. yüzyıl Çinli sanatçı Zhu Ling’in asılı bir parşömeni olan “Kara Kedi ve Nergis” e benziyor.

Görüntü tanıma, büyük teknoloji şirketlerinde giderek daha fazla kullanılıyor, ancak Google’ın kültür uygulaması sorumluluk reddi, evcil hayvan görüntülerinin telefonunuzda kaldığını ve başka amaçlarla kullanılmadığını öne sürüyor.

“Evcil hayvanınızın resmi yalnızca evcil hayvanınıza benzeyen sanat eserlerini bulmak için kullanılır” diye söz veriyor. “Fotoğrafınız cihazınızdan gönderilmedi ve paylaşmayı seçmediğiniz sürece yalnızca siz görebilirsiniz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu