Teknoloji

GT 1010 Birinci Sefer Performans Testinde Göründü

NVIDIA’nın GeForce GT 1010 ekran kartının birinci performans testleri ortaya çıktı. GPU yaklaşık bir yıl evvel gizlice piyasaya sürüldü. Garip bir formda kartın birinin eline geçmesi uzun sürdü ve birinci sefer sızıntılarla karşı karşıyayız. GT 1010 üretiminin ne kadar uzun sürdüğü belgisiz, lakin bu gecikmenin silikon badireleriyle ilgisi olduğu söyleniyor. Yeni GPU, artık eskiyen fakat çok başarılı olan Pascal mimarisini temel alıyor ve ailenin en zayıf üyesi.

GeForce GT 1010 toplamda sırf 256 gölgelendirici çekirdeği ve 2 GB GDDR6 belleğe sahip. Neyse ki bu GPU sadece tek bir GDDR5 varyantı ile gelecek ve GT 1030’da olduğu üzere daha yavaş bir DDR4 modeli sunulmayacak. Grafik kartının en büyük avantajı ise yalnızca 30W üzere düşük bir TDP’ye sahip olması.

Bu alt uç ekran kartı Core i9-12900K işlemci, ASUS ROG Strix Z690-F Gaming Wifi anakart, 64 GB bellek ve Ubuntu 20.04.3 LTS işletim sisteminde test edildi. Geekbench CUDA testlerinde yalnızca 7730 puanlık bir skor görüyoruz. Bu nedenle düşük güçlü GPU’da ağır bir oyun oynamayı beklemeyin.

GT 1010 en başta nitekim oyun oynamak için tasarlanmamıştı. NVIDIA’nın GT serisi, her vakit düşük kaliteli makinelerdeki temel misyonlar için donanım hızlandırmaya odaklandı. Ayrıyeten bu kartlar çoklu monitör kurulumları için çok sayıda ek ekran çıkışları sağlayabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu