Teknoloji

Güneş gücü ve tarım birbirini destekliyor

Dünyanın nüfusu arttıkça tarım alanları ve güç gereksinimi birlikte artmakta lakin bu alanlar bazen birbirleri ile rekabet etmek zorunda kalabiliyor. Buna en hoş tahlil tarım ve güneş panellerini bir ortada kullanmak olabilir. Hatta şimdiden dünya genelinde bu odakta çalışmalar başlamış durumda.

Tabi buna en çok karşı çıkacak çiftçiler bile tarıma yararlarını gördükçe ve ekstra gelir elde ettikçe geçiş noktasında en fazla istekli küme haline gelmeye başlamış durumda. Pekala güneş panelleri nasıl oluyor da tarım topraklarına yarar hatta yararlar sağlayabiliyor?

Bitkiler gereksinim duyulandan daha ağır formda güneşe maruz kalırsa çok sıcak ile uğraş etmek için çok fazla su muhtaçlıkları oluyor. Ayrıyeten çok yağış, don, fırtına ve kar yağışı üzere etkenlere karşı da çeşitli müdafaalar sağlamak da kıymetli. İşte güneş panelleri tarım yerleri üzerine konumlandırıldığında bu üzere etkenlere karşı muhafaza sağlayabilecek. Tabi tarım yerine ödenen ekstra kira gelirinin ya da sağlanan gücün satışından sağlanan kâr da işin bir diğer hoş detayı.

Tarım için güneş panellerinin arıtısı bu biçimdeyken güneş panelleri için tarım alanlarının ne üzere yararı olabilir? Bu noktadaysa en kıymetli ve farklı mevzu ise ısı avantajı. Bitkilerin güneş panellerinin altında olması ve bu sayede ortamı serinletmesi sayesinde güneş panellerinin ısısı düşmekte ve randımanları %10 oranında artmakta.

Olağan kimi maliyetler de artıyor doğal olarak. Yerden yaklaşık 4 metre yükseliğe monte edileceği için imal, bakım ve montaj masrafları biraz artıyor. Tüm bunlara rağmen güneş gücü içi yapılan hesaplara nazaran bu durumda bile kömür ve fosilden ucuza gelmekte.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu