Bilim

Güneşin atmosferine giren Parker Solar Probe’den birinci imajlar geldi! Video!

İnsanoğlu olarak her vakit bir şeyleri araştırmaya ve kurcalamaya çalışmaktan kendimizi alamıyoruz. Bu manada belkide en yaramaz olanımız NASA oluyor.

Araştırmayı ve kurcalamayı o denli çok seviyor ki, bu sevgi NASA‘yı hayat gücümüz ve kaynağımız olan Güneş’e misaifr yollamayı gerçekleştirmiş. Bu manada tarihe geçen kuruluş, insan üretimi bir uzay aracının Güneş’e dokunmasını sağlamıştı.

Hayat kaynağımızı incelemek için çetin bir seyahate çıkan Parker Solar Probe uzay sondasından bizlere bir mektup geldi. Mektupda galaksimiz ve komşu gezegenlerimiz ile birlikte birde selfie çekip bize oralardan yollayan Parker kıymetli başarılarına devam ediyor.

Samanyolu Galaksisi ve Komşularımız

NASA‘nın Güneşimizi anlamamız için tasarladığı uzay aracından değerli bilgiler geldi. Güneşin atmosferine girerken kayda aldığı dataları dünyaya yollan uzay sondası, tarihi adımlar atmaya devam edecek üzere duruyor.

Göndermiş olduğu bilgileri işleyen NASA yetkilileri, bu datalardan yola çıkarak bir görüntü oluşturmayı başardı. Görüntü’ye baktığımızda uzay aracının tarihe geçmesine vesile olan anın içerisinde buluyoruz kendimizi. Güneşin atmosferine yaptığı birinci dalışı gördüğümüz görüntü’de uzay aracının güneşin plazma dalgalarına karşı nasıl savaştığını görmek de mümkün.

Kamerasının önünden daima plazma geçen uzay aracı buna karşın bilgi toplamayı başarabilmiş. NASA tarafından ayrıntılı bir açıklama yapılmayan manzaraları bir astrofizikçi olan Grant Tremblay Twitter’da bizler için bu imgeleri ayrıntılandırmış.

İmgelere baktığımızda hem Samanyolu Galaksimizi hemde Kızıl Gezegen Mars’ı ve öteki gezenleri görmek mümkün.

Tahminen Dünya’dan sonraki meskenimiz Mars, Merkür ve Venüs tıpkı karede

Meskenimiz, Gaz topu Jüpiter ve Halkalı Satürn

Ve Samanyolu Galaksimizin Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu