DonanımTeknoloji

Hack girişiminden sonra Tesco web sitesi ve uygulaması yedeklendi

Tesco’nun web sitesi ve uygulaması, Cumartesi günü başlayan bir hizmet kesintisinin ardından yeniden çalışıyor.

Perakende devinin hizmetleri, Tesco’nun “sistemlerimize müdahale etme” girişimleri olduğunu söyledikten sonra çöktü.

İngiltere’nin en büyük süpermarketindeki olası hack, alışveriş yapanların mal sipariş edememesi ve teslimatları takip edememesiyle başladı.

Tesco başlangıçta “bir sorun” olduğunu söyledi, ancak Pazar günü yapılan bir güncellemede kasıtlı bir kesinti olduğunu söyledi.

Süpermarket daha sonra Twitter’da , bakkaliye web sitesi ve uygulamasının yeniden çalışmaya başladığını, ancak yüksek trafik hacmini yönetmek için geçici olarak bir “sanal bekleme odası” kullandığını doğruladı .

  • İnternet neden sürekli kopuyor?

Tesco, sistemlerinden ödün verme girişimlerinin cumadan cumartesiye bir gecede yapıldığını, ancak daha spesifik olmadığını söyledi.

Web sitesi kesintilerini izleyen Downdetector’a göre , alışveriş yapanlar Cumartesi sabahı erken saatlerde sorunları bildirmeye başladılar.

Sorunun ölçeği ve sorunun ülke çapında mı yoksa yalnızca belirli bölgelerde mi olduğu Pazar gecesi belirsizliğini koruyor.

Alışveriş yapanlar hafta sonu boyunca bilgi eksikliğinden şikayet etti ve birçoğu siparişleri nasıl iptal edeceklerini ve parayı geri alıp alamayacaklarını öğrenmek istedi.

Pazar günü erken saatlerde bir Tesco sözcüsü şunları söyledi: “Bu sorunun müşteri verilerini etkilediğine inanmak için hiçbir neden yok ve tüm verilerin güvende kalmasını sağlamak için sürekli olarak harekete geçmeye devam ediyoruz.

“Dünden beri, çevrimiçi market web sitemizde ve uygulamamızda kesinti yaşıyoruz.

“Sitedeki arama işleviyle ilgili sorunlara neden olan sistemlerimize müdahale edilmeye çalışıldı. Tüm hizmetleri tamamen geri yüklemek için çok çalışıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.”

Bu arada, alışveriş yapanlar teslimatları değiştirmeye veya iptal etmeye ya da başka süpermarketlere geçmeye çalışıyordu.

Stoke-on-Trent’te yaşayan Tesco müşterisi Chris Hodgson, BBC’ye uygulamanın “birkaç gündür” düzgün çalışmadığını söyledi.

Tıkla ve topla siparişini Pazar günü aldı, ancak web sitesi kapanmadan önce haftalık alışverişinin yalnızca yarısını yapabilmişti. Bay Hodgson, “Personel toplama üyesi herhangi bir sorun hakkında bilgilendirilmedi” dedi. “Ona web sitesini gösterdikten sonra, alışılmadık derecede sessiz bir gün olduğunu söyledi.

“Siparişi tamamen reddedip reddedemeyeceğimi sordum ve bana yalnızca değiştirilen ürünleri reddedebileceğim söylendi. Bu öğleden sonra tekrar dışarı çıkmam gerekecek. Bütçeniz kısıtlıysa bu can sıkıcı bir durum, rahatsızlık verici.

“Tesco’dan hiçbir şey yok, onlarla iletişim kurmanın yolu yok. Tesco tarafından gerçekten kötü” dedi.

Kuzey Galler’den başka bir müşteri olan Rebecca, Pazar günü siparişi yerine 120 Pepsi içeceği teslim aldı.

BBC’ye verdiği demeçte, “Bu sabah bir haftalık dükkan almamız gerekiyordu” dedi. “Web sitesi dün boyunca kapalıydı, bu yüzden değişiklik ya da iptal yapamadık. Aldığımız tek şey 120 kutu Pepsi Max oldu.”

Büyüme problemi

Soyadının kullanılmamasını isteyen Rebecca, “Dün 11.45’e kadar defalarca siparişe giriyordum. Aramayı denemedim, aynı yerde binlercesi olmalı. bot.

“Neyse ki birisi Asda’nın bugün için teslimat yerleri olduğunu önerdi, bu yüzden dün gece (son teslim tarihinden hemen önce) önümüzdeki birkaç gün için yeterli yiyecek siparişi vermeyi başardım.”

Tesco başlangıçta Cumartesi günü “işleri yeniden başlatmak ve çalıştırmak için çok çalıştığını” söyledi ve rahatsızlıktan dolayı özür diledi.

Firmanın çevrimiçi satışları, özellikle karantina sırasında süpermarketin kapasitesini artırmasıyla birlikte son zamanlarda arttı.

En son finansal sonuçları, çevrimiçi operasyonlarının ölçeğinin ve erişiminin “İngiltere’de benzersiz” olduğunu ve toplam satışların 6 milyar sterlini aştığını söylüyor. Tesco, 6,6 milyon uygulama kullanıcısı olduğunu söyledi.

Tesco önceki hack’lerle karşı karşıya kaldı. 2014 yılında yaklaşık 2.000 müşteri hesabı, giriş bilgilerinin ele geçirildiği korkusuyla devre dışı bırakıldı ve ayrıca süpermarketin banka koluna bir siber saldırı düzenlendi.

Ancak sorun küresel olarak daha yaygın hale geliyor. Bu yılın başlarında, uluslararası et üreticisi JBS, operasyonunun yaklaşık %25’ini kapatmak zorunda kaldı. Ve Colonial Pipeline’a yapılan bir fidye yazılımı saldırısının ardından ABD’nin yakıt tedarikinin büyük bir bölümü kapatıldı.

Havayolları, bankalar, üniversiteler, yerel yetkililer, kamu hizmetleri ve Microsoft gibi teknoloji devlerinin bilgisayar sistemlerine yönelik saldırılara maruz kalmasıyla birlikte çok az sektör siber suçluların dikkatinden kaçtı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu