Teknoloji

HDMI 2.1a SBTM Özelliği, Aygıtlarda HDR Optimizasyonu Sunacak

HDMI Organization, Source-Based Tone Mapping (SBTM) fonksiyonunu etkinleştiren HDMI 2.1 revizyonunun ana çizgilerini açıkladı. HDMI 2.1a standardında uygulanan SBTM yeni bir HDR formatı değil; bunun yerine mevcut HDR içeriğini kullandığınız ekranla eşleştirmeyi kolaylaştırıyor.

Kuruluş bilhassa birçok aygıtın SBTM’yi desteklemek için donanım yazılımının güncellenebileceğini söylüyor, fakat her iki aygıt da standart için uyumlu olmalı. HDR teknolojisi gelişmeye devam ediyor ve büyük ölçüde geliştirilmiş, canlı ve sürükleyici görsellerle birlikte memnuniyetle karşılanıyor. Bununla birlikte, mevcut haliyle HDR içeriğiyle ilgili bariz bir sorun varsa, bu çoklukla HDR standartlarının (örneğin, HDR10, HDR10+, HLG yahut Dolby Vision) ve eski SDR içeriğinin birlikte sunulmasından kaynaklanıyor.

SBTM, bir kaynak aygıtın HDR çıkışını bağlı bir monitör yahut TV’nin özelliklerine uyacak formda uyarlamasına müsaade vererek bu problemlerin birçoklarını gidermekle misyonlu. Modern ekranlar, gönderilen sinyali mevcut parlaklık, kontrast ve gamutla eşleştirerek farklı HDR standartlarını kullanan tekli HDR kaynaklarına ahenk sağlayabilir. Lakin HDMI Organization, bir kaynak aygıtın “farklı içerik tiplerini (HDR, SDR, dinamik HDR, grafikler) tıpkı anda bir ortaya getirmesi gerektiğinde” SBTM’nin devreye gireceğini söylüyor.

HDMI Organization, akıllı aygıt görüntüleme ilişki teknolojisinin “HDR için manuel kullanıcı optimizasyonunu ortadan kaldırmak için PC’ler ve oyun aygıtları tarafından da kullanılabileceğini” söylüyor. Bu nedenle yeni akıllı kaynak-cihaz temas standardı manuel modlar sunmuyor.

Şayet üreticiler bir yazılımı güncellemesi yayınlarsa TV’ler de dahil olmak üzere birçok mevcut aygıtın SBTM işlevini kullanabileceğini belirtelim. Söylediğimiz üzere, STBM’nin çalışması için hem aygıtın hem de ekranın bu özelliği desteklemesi gerekli. HDMI 2.1a yayılmaya devam ettikçe üzerinde etiket bulunan ve ayrıyeten STBM takviyesine dair ibareler bulunan eserler görmeye başlayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu