Teknoloji

HDMI 2.1a Standardı Yakında Geliyor

Geçtiğimiz hafta HDMI 2.1a teknolojisinden ve HDR senkronizasyonu sağlayan SBTM özelliğinden bahsetmiştik. Görünüşe bakılırsa HDMI 2.1a CES 2022 fuarıyla birlikte piyasaya sürülecek ve yayılmaya başlayacak. Ayrıyeten STBM takviyesine dair ibareler bulunan eserlerin piyasaya çıkacağını ekleyelim.

HDMI Licensing Administrator, CES 2022 öncesi 21 Aralık’ta HDMI 2.1a standardını duyurmuştu. HDMI LA ayrıyeten SBTM’nin ekranın evvelce kullandığı kimi HDR sinyallerini karşı aygıtlara aktaracağını söylüyor. Bilgisayarlar ve oyunlar için özel olarak tasarlandı ve aygıtların HDR, SDR ve dinamik HDR grafiklerini birleştirerek geliştiricilerin istediği manzarayı elde etmesine imkan tanıyacak.

Verge, HDMI LA iştirak yapmayacak olsa bile HDMI 2.1a’nın CES 2022’de ortaya çıkacağını bildirdi. HDMI 2.1 ile bağlantılı öbür tüm özellikler üzere, bir aygıtın HDMI 2.1a etiketini taşıması için SBTM gerekli olmayacak.

Öte yandan HDMI 2.0 standardının ortadan kalkmasıyla birtakım karmaşık durumlar ortaya çıkmıştı. HDMI standardı ve mevzuyla ilgili ayrıntılara bu makalemizden göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu