Oyun

HLSL Shader Model 6.7 Sürümü Değerli Geliştirmelerle Geliyor

Microsoft ve ortakları, en son HLSL Shader Model üzerinde yapılan geliştirmeler sonucunda yayınlanan 6.7 sürümünü duyurdu. Shader Model 6.7, HLSL kullanıcılarından gelen taleplere karşılık olarak doku, quads (dörtlü) ve wave (dalga) gölgelendirici özelliklerini genişletiyor.

Bu sürümdeki çalışmalar devam ediyor ve şimdi en son olarak kullanıma sunulmuş değil. Ancak uygulama ve güncellemeler DXC Github Deposunda yer alıyor. Ayrıyeten bu güncellemeyle birlikte birçok yenilik sunulacak.

SM 6.7, muhakkak doku süreçlerinin yeteneklerindeki boşlukları dolduran ve topluca Gelişmiş Doku Süreçleri olarak isimlendirilen çok taraflı bir özellik koleksiyonu ekliyor. Bu isteğe bağlı bir özellik olacak.

Geliştiriciler, uzun müddettir örneklenen öğelerin nasıl işlendiği konusunda daha fazla denetim talep ediyor. Bir ortaya getirme süreçleri, örneklenen öğelerin tek tek kanallarını alma yeteneği sunuyor.

Current Sample ve Load süreçleri, ofsetlerinin tamsayı pahasında olmasını gerektiriyor. Programcılar, gölgelendirici derleme vaktinden evvel bile istedikleri ofset bedellerine karar vermek zorundaydı.

Shader Model 6.7, Sample ve Load ofseti bağımsız değişkenlerini, toplama süreçlerinde olduğu üzere değişken pahalar olacak formda hür bırakıyor.

Evvelden SampleCmp kullanmak isteyenler, verilen doku koordinatları için donanımınız tarafından belirlenen seviyeyi kullanabiliyordu. Geliştiriciler bunu sınırlayıcı buldu ve algoritmalarına en âlâ formda yarar sağlayan MIP seviyesini kullanma marifetini istedi. 6.7 ile istediğiniz MIP düzeyini (sıfır olmasa bile) belirtebileceksiniz.

Shader yaratıcıları, belirtilen örnek indeksleri okumak ve bunlara yazmak için bir UAV çoklu örnek doku objesi kullanabilecek. Bunun öbür platformlarda yararlı olduğu kanıtlandı ve yakında HLSL’de daha da fazla yetenekle kullanıma sunulacak.

Dört şeritli sonuçları sorgulamanın verimli bir yolu için her vakit bir talep vardı. Wawes (Dalgalar), bir sözün şeritlerinin rastgele biri yahut tümü için gerçek olup olmadığını döndürme yeteneğine sahip.

Quads (Dörtlüler), belli bir sözün geçerli dörtlüdeki şeritlerin rastgele biri yahut tümü için yanlışsız olup olmadığını belirlemek için verimli sorgular alacak.

Yardımcı şeritler evvelden wave (dalga) süreçlerine değil, sadece türev hesaplamalarına katkıda bulunurdu. Bu wave süreçlerinden türetilen pahalara yahut denetim akışına bağlı türev süreçlerin tanımsız sonuçlara sahip olduğu manasına geliyordu. Shader Model 6.6 ile eklenen IsHelperLane() sorgusu ile birlikte geliştiriciler, wave op’larının yardımcı şeritlerde nasıl etkileştiği ve davrandığı üzerinde tam denetime sahip olacak. Bu denetim, türev süreçlerinin wave süreçlerinin varlığında muteber bir formda kullanılmasına müsaade verecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu