Teknoloji

Hubble Teleskobu, Alışılmadık Hale Sahip 3 Galaksi Keşfetti

Hubble Uzay Teleskobu, geçtiğimiz hafta içerisinde birbirlerine çok yakın olan üç galaksiden meydana gelen bir galaksi kümesinin fotoğrafını çekti ve bu galaksi kümesine “NGC 7764A” formunda toplu bir isim verildi. Galaksiler birbirlerine çok yaklaştıkları vakit, birbirlerinin çekim kuvvetlerinden etkilendikleri için etkileşime girebilirler ve bu da galaksilerin farklı bir biçime bürünmelerine neden olabilir. Hatta ekstrem durumlarda, bu galaksiler birleşebilir ya da içlerinden biri yok olabilir.

Digital Trends tarafından aktarılan habere nazaran, bilim adamları bu keşifle ilgili olarak yaptıkları açıklamada, “Görüntünün sağ üst köşesindeki iki galaksi, birbirleriyle etkileşime geçiyor üzere görünüyor.” dediler ve şunları eklediler:

“Onlardan uzanan uzun yıldız ve gaz izleri, her ikisinin de büyük bir süratle vuruldukları ve imgenin sol alt köşesindeki bowling topu halindeki galaksi tarafından kaosa sürüklendikleri izlenimini veriyor. Gerçekte galaksiler ortasındaki etkileşimler çok uzun vakit dilimlerinde gerçekleşir ve galaksiler nadiren birbirleriyle baş başa çarpışırlar. Ayrıyeten sol alttaki galaksinin öbür ikisi ile etkileşip etkileşmediği de bilinmeyen, fakat uzayda görece yakın oldukları için o denli görünüyorlar.”

Tıpkı vakitte Hubble teleskobu tarafından keşfedilen bu galaksilerin birleşmesiyle ilgili olarak bilim-kurgu hayranlarının ilgisini çekebilecek enteresan bir bilgi de mevcut. Bilim insanlarının belirttiklerine nazaran, enteresan bir halde bu üç galaksi ortasındaki etkileşim, sağ üstteki iki galaksinin, bizim güneş sistemimizin perspektifinden bilim-kurgu imali Star Trek’teki “USS Enterprise” isimli uzay gemisine benzeyen bir biçim almalarına neden olmuş.

Bu, uzayda Star Trek ile ilişkili bir biçime rastlanılan birinci sefer değil. Birkaç yıl evvel de Mars yüzeyinin fotoğraflarını çeken bir yörünge aracı olan Mars Keşif Yörünge Aracı (MRO), Yüksek Çözünürlüklü Görüntüleme Bilim Deneyi (HiRISE) kamerasını kullanarak ikonik Starfleet (Yıldız Filosu) amblemi formundaki bir kum doruğu keşfetmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu