Teknoloji

HWiNFO Yazılımı, AM5, Zen 4 ve AMD RAMP Takviyesi Alıyor

HWiNFO yakında AMD’nin yeni kuşak AM5 Ryzen CPU platformları ve ayrıyeten RAMP olarak bilinen yeni bir teknoloji için takviye alacak. Donanım izleme yazılımı ayrıyeten yeni sürümle birlikte Intel’in yeni kuşak Granite Rapids Xeon serisi için ön dayanak kazanıyor.

AMD AM5 Ryzen platform dayanağının yanı sıra “RAMP” isminde hiç duymadığımız bir isimden bahsediliyor. AM5 soketini Zen 4 mimarisiyle birlikte bekliyoruz, fakat RAMP’ı birinci sefer duyuyoruz. Yakında HWiNFO’ya gelecek olan değişikliklerin listesi şu halde:

 • HWiNFO64, UNICODE’a taşındı.
 • Gelişmiş Intel XMP 3.0 Revizyon 1.2 dayanağı.
 • Birtakım ASRock B660 ve H610 serilerinde gelişmiş sensör izleme.
 • AMD RAMP ön dayanağı eklendi.
 • Gelecekteki AMD AM5 platformları için geliştirilmiş dayanak.

AMD Raphael Ryzen ‘Zen 4″ İşlemciler

Yeni jenerasyon Zen 4 tabanlı Ryzen masaüstü çiplerin kod ismini Raphael olarak biliyoruz ve Zen 3 tabanlı Vermeer Ryzen 5000 işlemcilerin yerini alacak. Şu anda sahip olduğumuz bilgilere nazaran, Raphael CPU’lar 5nm Zen 4 çekirdek mimarisini temel alacak ve chiplet dizaynında 6nm G/Ç kalıplarını taşıyacak.

Kırmızı kadro, yeni kuşak masaüstü CPU’larında çekirdek sayılarında artış yapabileceğini ima etmişti. Bu nedenle mevcuttaki azamî 16 çekirdek sayısında az da olsa bir artış bekleyebiliriz.

Yeni Zen 4 mimarisinin Zen 3’e nazaran %25’e kadar IPC çıkarı sağladığı ve yaklaşık 5 GHz saat suratlarına ulaştığı söyleniyor. AMD’nin Zen 3 mimarisine dayalı yaklaşan Ryzen 3D V-Cache yongaları, üst üste istiflenmiş önbellek yapılarına sahip olacak. Böylelikle tıpkı teknolojinin Zen 4 yongalarına taşınması olası görünüyor.

Zen 4 İşlemcilerden Beklentiler

 • Yeni Zen 4 CPU Çekirdeği (IPC / mimari iyileştirmeler)
 • 6nm IOD ile birlikte yeni TSMC 5nm süreç düğümü
 • LGA1718 soketli AM5 platform destği
 • Çift Kanallı DDR5 bellek takviyesi
 • 28 PCIe Yolu (CPU’ya Özel)
 • 105-120W TDP’ler (üst hudut aralığı ~170W)

AM5 LGA1718 Platformu

Platform geneline gelince, AM5 anakartlar LGA1718 soketine sahip olacak. Platformda DDR5-5200 bellek, 28 PCIe sınırı, daha fazla NVMe 4.0 ile USB 3.2 G/Ç bulunacak ve ayrıyeten lokal USB 4.0 dayanağı sunulabilir.

Başlangıçta AM5 için en az iki 600 serisi yonga seti olacak: X670 amiral gemisi ve B650. X670 yonga setli anakartların hem PCIe Gen 5 hem de DDR5 bellek takviyesine sahip olması bekleniyor, lakin boyut artışı nedeniyle ITX anakartlarının sırf B650 yonga setlerine sahip olacağı bildiriliyor.

Zen 4 tabanlı Raphael Ryzen CPU’lar için en azından 2022 sonlarını beklememiz gerekecek ve duyuruya hala uzun bir vakit var. Intel ise 13. Jenerasyon Raptor Lake masaüstü işlemcileriyle rekabete dahil olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu