Teknoloji

Hyundai Artık Yalnızca Elektrikli Araç Üretecek

Bölüm kaynakları The Korea Economic Daily’ye yaptıkları açıklamalarda, Hyundai’ın içten yanmalı motor geliştirme ve Ar-Ge merkezlerini kapattığını söylüyor. Artık Hyundai, akaryakıtla çalışan yeni araçlar geliştirmeyecek, lakin mevcut olanları değiştirmek için birkaç mühendis tutmaya da devam edecek.

Şirket, güç transfer sistemi ile ilgilenen mühendisleri de artık elektrikli araç geliştirme evrelerinde yer alacak formda eğitecek. Araba üreticisi, ayrıyeten daha düzgün pil hücreleri geliştirmek emeliyle bataryaların dizaynına, performansına ve ham unsurlara odaklanan yeni bir batarya departmanı kurdu.

TechSpot’un haberine nazaran, geçtiğimiz Ağustos ayında, otomatikleştirilmiş sürüş sistemleri şirketi Motional, 2023 yılına kadar Lyft uygulamasına elektrikle çalışan bir Hyundai robotaksi ekleyeceğini duyurmuştu. Bununla birlikte daha evvel Hyundai, 2026 yılına kadar dünya çapında 1,7 milyon elektrikli araç satma gayesini de açıklamıştı.

Hyundai’nin almış olduğu bu radikal karar, öteki şirketlerin ve hükümetlerin 2020’li yılların ortasında ve sonunda elektrikli araçlara büsbütün geçiş yapmak istemelerinden kaynaklanıyor. Buna paralel olarak Kasım ayında, Xiaomi’nin 2024’ten itibaren yılda 300.000 elektrikli araç üretmeyi istediğini ve Volvo’nun da 2030 yılına kadar büsbütün elektrikli araçlara geçmeyi planladığına dair haberler çıkmıştı.

Bu ortada New York, 2025 yılına kadar akaryakıtla çalışan yeni araçların satışını yasaklamak istiyor. Birleşik Krallık ise 2030 yılına kadar yalnızca akaryakıtla çalışan otomobillerin basamaklı olarak kullanımdan kaldırılmasını önerdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu