İnternetTeknolojiYapay Zekâ

İngiltere Merkez Bankası dijital para planında sonraki adımları atıyor

İngiltere Merkez Bankası ve Hazine, İngiltere merkez bankası dijital para birimi üzerinde resmi bir istişare başlatacak.

Yeni bir tür dijital paranın tasarımının ve olası faydalarının bu değerlendirmesi, olası yaratılmasına yönelik bir sonraki adımdır.

Hanehalkı ve işletmeler tarafından kullanılacak para birimi, onları değiştirmek yerine nakit ve banka mevduatlarının yanında yer alacaktır.

İngiltere’de böyle bir para biriminin olup olmayacağına dair herhangi bir karar alınmadı.

Ancak 2022’deki istişare, bir “araştırma ve keşif” aşamasının bir parçasını oluşturacak ve Banka ile hükümetin önümüzdeki birkaç yıl içinde planları geliştirmesine yardımcı olacak.

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin yükselişinden sonra dijital para birimleri geliştiriyor veya araştırıyor.

Örneğin Çin, bu küresel yarışta önde gidiyor ve Pekin, Şanghay ve Shenzhen gibi büyük şehirlerde dijital bir yuanı test etme sürecinde.

Çin Halk Bankası Başkanı Yi Gang Salı günü yaptığı açıklamada, sonraki adımlarının eCNY para biriminin gizlilik korumalarını iyileştirmek ve diğer ödeme araçlarıyla etkileşimini iyileştirmek olduğunu söyledi.

İngiltere planları

İngiltere’nin merkez bankası dijital para birimi (CBDC), Çin’in çabası kadar gelişmiş değil ve on yılın ikinci yarısında bir Birleşik Krallık CBDC’sinin piyasaya sürülmesi için en erken tarih.

İstişare belgesi, devam edip etmemeye karar vermeden önce, CBDC için Hazine ve Banka’dan bir değerlendirme yapacak.

“Herhangi bir CBDC için önerilen kavramsal mimariyi açıklayan istişareyi teknik bir şartname takip edecektir.

Banka yaptığı açıklamada , ” Bu , bir Birleşik Krallık CBDC’sinin optimal tasarımının ve fizibilitesinin derinlemesine test edilmesini içerebilir.” Dedi .

Finansal hizmetler bakanı John Glen, perakende CBDC’nin insanlar ve işletmeler tarafından günlük ödeme ihtiyaçları için kullanılacağını ve İngiltere’nin finans sektöründe inovasyon ve teknolojinin ön saflarında kalmasına yardımcı olacağını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası, Temmuz ayında euro’nun dijital versiyonunu başlatmak için ilk adımı attı ve ardından üç yıllık bir uygulamayla takip edilecek 24 aylık bir soruşturma aşamasını başlattı.

Facebook’un 2019’da kendi para birimini oluşturma planlarını açıklamasının ardından dijital euro üzerinde çalışma hızlandı, ancak Facebook daha sonra düzenleyicilerin güçlü muhalefetinden sonra Libra para birimini tekrar düşündü ve adını “Diem” olarak değiştirdi.

Çin, CBDC hamlelerinin ön saflarında yer alırken, ABD Federal Rezervi daha şüpheci davrandı.

Bazı merkez bankaları, CBDC’lerin yaygın kullanımının bankaları tüketici mevduatlarından ucuz ve istikrarlı bir fon kaynağından mahrum bırakabileceği konusunda uyardı.

Geçen ay Nijerya, bir CBDC pilotu başlatan ilk Afrika ülkesiydi ve Eylül ayında El Salvador, ABD dolarının yanı sıra sanal Bitcoin para birimini yasal bir ödeme aracı olarak kullanan ilk ülke oldu.

Göstericilerin ülkeye istikrarsızlık ve enflasyon getireceğinden korktukları için yaygın protestolara yol açtı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu