Teknoloji

İngiltere Polisine İlişkin Bilgiler Cl0p Fidye Çetesi Tarafından Sızdırıldı

Daily Mail’de yer alan bir habere nazaran, Rus kaynaklı olduğu düşünülen bir fidye çetesi olan Cl0p tarafından İngiltere polisine ilişkin datalar sızdırıldı.

Cl0p olarak bilinen fidye çetesi argümana nazaran İngiltere polisinin kullanmış olduğu ulusal ağa daha evvelce sızmış olduğu bilişim firması Dacoll’daki bilgilerle erişti. Dacoll, İngiltere emniyetinin “PNC – Police National Computer” ismi verilen sistemlerine idare hizmeti veriyordu.

Ekim ayında bir oltalama saldırısı yoluyla amaçlarına erişen saldırganlar burayı kullanarak 13 milyon kadar bireye ilişkin polis kayıtlarını da ele geçirdi. Karşılığında para talep edilmesine rağmen Dacoll fidyeyi ödemeyi reddedince hackerlar tarafından TOR ağında yer alan bir web sitesinde bütün bilgiler yayınlandı.

Yayınlanan bilgilerde kriminal kayıtlar, kamera kayıtlarına ilişkin çekimler, sürat sonunu aşanlar, farklı biçimlerde hükümlü olmuş hatalılar ve daha kacı yer alıyor.

İki yıldır faal olarak faaliyetlerini yürüten Cl0p, yapmış olduğu taarruzlar nedeniyle siber dünyadaki ağır toplardan biri diyebiliriz. Daha evvelden petrol devi Shell, Amerikan bankası Flagstar ve daha kaç büyük şirkete başarılı hücumlar düzenlemesiyle biliniyor. Kümenin kişisel olarak değil, TA505 olarak bilinen finansal motivasyonlu üst bir yapıya bağlı bir biçimde çalıştığı düşünülüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu