Sosyal MedyaTeknoloji

İngiltere rekabet gözlemcisi Meta’ya Giphy’yi satmasını emretti

Facebook’un ana şirketi Meta, İngiltere Rekabet ve Piyasa Otoritesi tarafından Giphy’yi satması emrini verdi.

O zamanlar sadece Facebook olarak bilinen şirket, geçen yıl Gif paylaşımlı arama motorunu 315 milyon dolar (236 milyon sterlin) karşılığında satın aldı.

Giphy’nin döngüsel kısa video animasyonlarından oluşan geniş veritabanını, mevcut sosyal medya platformlarından biri olan Instagram ile entegre etmeyi planlıyordu.

Ancak CMA, satın almanın rakip sosyal medya platformlarına haksız olduğuna karar verdi.

Facebook, Ekim ayında Meta’yı yeni kurumsal adı olarak benimsedi – ancak şirkete ait bireysel platformlar, Facebook, Instagram ve WhatsApp, orijinal kimliklerini koruyor.

Mayıs 2020’de Giphy’yi satın aldığını duyurduğunda, Gif arama motorunun trafiğinin %50’sinin zaten Facebook platformlarından geldiğini ve bunun yarısının Instagram’dan geldiğini söyledi.

Ancak Giphy, TikTok, Snapchat ve Twitter gibi rakiplere de Gifler sağlıyor.

Rekabet endişeleri

Gif, 1980’lerde statik ve hareketli görüntüleri görüntülemek için geliştirilen bir görüntü formatı olan Grafik Değişim Formatı anlamına gelir.

Ve sosyal medya gönderilerinin ve yorumlarının temelini oluşturdular.

CMA, “İlgili işletmeler ve kuruluşlarla görüştükten ve Facebook tarafından ortaya konan alternatif çözümleri değerlendirdikten sonra – CMA, rekabet endişelerinin yalnızca Facebook’un Giphy’yi tamamen onaylanmış bir alıcıya satmasıyla ele alınabileceği sonucuna varmıştır.”

Satın almayla ilgili bağımsız soruşturmaya başkanlık eden Stuart McIntosh, harekete geçmeksizin “rakiplerin Giphy Gif’lere erişimini kontrol ederek Facebook’un sosyal medyadaki önemli pazar gücünü daha da artırmasına izin vereceğini” söyledi.

Facebook’un Giphy’yi satmasını zorunlu kılarak milyonlarca sosyal medya kullanıcısını koruyor ve dijital reklamcılıkta rekabeti ve yeniliği teşvik ediyoruz” dedi.

Uzmanlar, düzenleyicinin kararının önemli olduğunu söyledi.

Crowell & Moring hukuk firmasının ortağı Peter Broadhurst şunları söyledi: “CMA ilk kez büyük bir dijital teknoloji anlaşmasını engelledi ve İngiltere düzenleyicisinin benzer anlaşmaların ileriye dönük gözetimi için seyahat yönünü gösteriyor.”

CMA, kararında Giphy’nin reklam hizmetlerinin Facebook’la rekabet etme “potansiyeline” sahip olduğunu kaydetti.

Bay Broadhurst, “Bu, tarafların gerçekte rekabet etmediği ancak gelecekte yapabilecekleri anlaşmalar yapmaya çalışan şirketler için oldukça fazla belirsizliğe neden olacak – özellikle de içlerinden birinin kendi pazarında büyük olabileceği durumlarda,” dedi.

‘Daha fazla seçenek’

Ancak Meta, şunları söyledi: “Bu karara katılmıyoruz.

“Kararı inceliyoruz ve temyiz de dahil olmak üzere tüm seçenekleri değerlendiriyoruz.

“Altyapımızın, yeteneğimizin ve kaynaklarımızın desteğiyle hem tüketiciler hem de Giphy daha iyi durumda.

“Meta ve Giphy birlikte, Birleşik Krallık’ta ve tüm dünyada Giphy’yi her gün kullanan milyonlarca insan, işletme, geliştirici ve API [uygulama programlama arayüzü] ortağı için Giphy’nin ürününü geliştirecek ve herkes için daha fazla seçenek sunacak.”

‘Temel hatalar’

Haziran 2020’de CMA, Facebook’a bir yaptırım emri göndererek, soruşturma bitene kadar şirketlerin herhangi bir birleşmesini etkin bir şekilde askıya aldı.

Ağustos 2021’de geçici bulgularını açıkladı – satın alma “sosyal medya platformları arasındaki rekabete zarar verecek ve görüntülü reklam pazarındaki potansiyel bir rakibi ortadan kaldıracak”.

O sırada CMA, “Facebook’un anlaşmayı iptal etmesini ve Giphy’yi bütünüyle satmasını gerektirebileceği” konusunda uyardı.

Ancak Meta’nın avukatları , bu geçici bulgunun “temel hukuk ve gerçek hataları” içerdiğini söyledi.

Giphy’nin Birleşik Krallık’ta bile iş yapmadığı durumlarda, satın almayı geri almaya çalışarak, CMA sadece sınır ötesi sınırları aşmakla kalmıyor, aynı zamanda CMA yeni başlayan girişimcilere ürpertici bir mesaj gönderiyor: ‘Yeni şirketler kurmayın. çünkü satamayacaksınız” dediler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu