İnternetTeknoloji

İngiltere ve ABD siber uzayda karşılık vermek için güçlerini birleştirdi

ABD ve İngiltere, kötü niyetli siber faaliyetler yürüten ortak düşmanlarına “sonuçlar dayatmak” için güçlerini birleştiriyor.

Birleşik eylemin “bir dizi yetenekle gelişen tehditleri” ele alacağını söylediler.

Ortak düşmanların isimleri açıklanmadı, ancak duyuru, Rusya merkezli fidye yazılımlarına ilişkin artan endişeyi takip ediyor.

Plan, geçen hafta ABD’deki istihbarat şeflerinin yıllık toplantısında tartışıldı.

General Sir Patrick Sanders ve Hükümet İletişim Merkezi (GCHQ) direktörü Sir Jeremy Fleming ve ABD Siber Komutanlığı başkanı Gen Paul Nakasone, yeni ve ortaya çıkan siber tehditleri ortaklaşa bozma ve caydırma konusundaki taahhütlerini “tekrarladılar”.

Demokratik ülkeler olarak iki ülkenin orantılı ve gerekli operasyonları yasalar çerçevesinde yürütmeyi taahhüt ettiklerini söylediler.

ABD ve İngiltere, siber uzayda karşılık verme çabalarını hızlandırıyor – ya da en azından bu konuda daha fazla kamuoyu oluşturuyorlar.

Ayrıca, uzun süredir devam eden istihbarat ortaklığının çevrimiçi saldırı operasyonlarına dönüştürüldüğünü açıkça ortaya koyuyorlar.

ABD’nin “sürekli angajman” stratejisi, yabancı düşmanlarla siber uzayda her gün mücadele ederek onların faaliyetlerini zorlaştırmaya çalışmak anlamına geliyor.

Birleşik Krallık aynı dili kullanmıyor, ancak Ulusal Siber Gücün piyasaya sürülmesiyle aynı şeyi yaptığının sinyalini verdi – örneğin, fidye yazılımı gruplarının altyapısını ortadan kaldırmaya veya yabancı istihbarat teşkilatlarının taşımasını zorlaştırmaya çalışıyor. casusluk veya daha yıkıcı saldırılar.

Konuşma “sonuçları dayatmak” üzerinedir – ancak bu eylemlerin farklı kurallara göre oynayan rakipler üzerinde önemli bir etkisi olup olmadığı veya bu rakipleri eylemlerini sürdürmekten caydırıp caydırmadığı konusunda hala büyük sorular var.

“Bugün iki ulusumuz, ortak ilkelerimizi, normlarımızı ve değerlerimizi baltalamaya çalışan birbirine bağlı, dijital bir dünyada stratejik tehditlerle karşı karşıya” dediler.

“Siber uzayda stratejik katılımın, bu gelişen tehditleri tüm yeteneklerle ele alarak yaşam tarzımızı savunmak için çok önemli olduğu konusunda hemfikiriz.

Bunu, toplu savunma ve caydırıcılığa olanak tanıyan ve kötü niyetli siber faaliyetler yürüten ortak düşmanlarımıza sonuçlar doğuran kalıcı birleşik siber uzay operasyonları planlayarak başaracağız” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu