İnternetMobilSosyal MedyaTeknoloji

Instagram patronu daha fazla genç koruması istiyor

Instagram’ın başkanı Adam Mosseri, ABD’li milletvekillerini platformu düzenlemeye yardımcı olmaya çağırdı.

Sözlerini Çarşamba günü, sosyal medyanın genç kullanıcıların zihinsel sağlığı üzerindeki zararlı etkisini inceleyen bir Senato duruşması sırasında yaptı.

Bay Mosseri, Instagram’ın uygulamanın olumsuz etkilerini gidermek için aktif olarak çalıştığını savundu.

Ancak, sosyal medya platformlarının nasıl çalışabileceğini denetlemek için endüstri çapında düzenlemelerin oluşturulması çağrısında bulundu.

  • Instagram, gençler için ‘mola verme’ özelliğini duyurdu

Hazırlanan açılış konuşmalarında Bay Mosseri, platformun en genç kullanıcılarını korumak için yeterince çalışmadığı yönündeki önerileri reddetti.

Kullanıcıların Instagram hesabına sahip olmaları için en az 13 yaşında olmaları gerekmektedir.

“Bu odadaki birçok kişinin şirketimiz hakkında derin çekinceleri olduğunun farkındayım,” dedi.

“Aynı hedefe sahip olduğumuzdan emin olmak istiyorum. Hepimiz gençlerin çevrimiçi ortamda güvende olmalarını istiyoruz. İnternet giderek yok olmuyor ve birlikte yapabileceğimiz önemli işler olduğuna inanıyorum – endüstri ve politika yapıcılar – gençlere daha iyi hizmet vermek ve onları korumak için internetteki standartlar.”

Ayrıca, yaş doğrulama ve ebeveyn denetimleri de dahil olmak üzere uygulamalar için endüstri çapında standartlar belirleyecek bir gözetim kuruluşu çağrısında bulundu.

Mosseri, “Bu kurum sivil toplumdan, ebeveynlerden ve düzenleyicilerden girdi almalıdır. Standartlar yüksek ve korumalar evrensel olmalıdır.” dedi.

“Gerçek şu ki, insanları güvende tutmak sadece bir şirketle ilgili değil. Geçen ay yapılan bir dış anket, ABD’li gençlerin Instagram’dan daha fazla TikTok ve YouTube kullandığını gösterdi.”

‘Güven bitti’

Senato’nun tüketiciyi koruma alt komitesine başkanlık eden Demokrat Senatör Richard Blumenthal, yanıt olarak ABD’nin “genç bir ruh sağlığı krizinin ortasında” olduğunu söyledi.

Senato’ya “kendi kendine polislik yapma zamanının bittiğini” söyledi.

“Bazı büyük teknoloji şirketleri ‘bize güvenin’ dedi. Bay Blumenthal, ifadenizde Instagram’ın söylediği gibi görünüyor” dedi. “Fakat kendi kendini denetleme güvene bağlıdır ve güven gitti.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu