Teknoloji

Instagram’da Çocuklarınızın Hesabını Herkese Açmayın

Son vakitlerde birçok genç, TikTok başta olmak üzere farklı toplumsal medya uygulamalarına yönelse de Instagram genç internet kullanıcıları ortasında popülerliğini müdafaaya devam ediyor. 13-17 yaş ortasındaki çocuklar Instagram’ın genel kullanıcı tabanının yüzde sekizini oluşturuyor. Facebook’a ilişkin olan bu fotoğraf paylaşma platformunun aylık etkin kullanıcı sayısı, her yaştan neredeyse 1,4 milyar bireye ulaşıyor. Fakat bir toplumsal medya platformu olarak Instagram siber zorbalık, saldırganlık, dolandırıcılık, istenmeyen içeriğe maruz kalma üzere ekseriyetle toplumsal medyayla ilişkilendirilen çeşitli tehditler konusunda çocukları önemli bir risk altında bırakabilir.

Yapılması gereken birinci iş, hesap kapalılığını ayarlamak. Instagram, hesabın herkese açık yahut zımnî olması biçiminde iki seçenek sunar. Ayrıyeten genç kullanıcılar ve ebeveynlerine yönelik olarak son vakitlerde sunulan tedbirlerin bir kesimi olarak Instagram, şu anda 16 yaş altındaki kullanıcıların hesaplarını varsayılan olarak saklı pozisyona getiriyor. Lakin kullanıcılar isterse herkese açık bir hesaba geçmeyi de tercih edebilir. Hesap sahibinin onaylamadığı bireylerin hesabı takip edememesini ve içerikleri görememesini sağlayan zımnî hesap her vakit daha uygun bir seçenektir.

Çocuğunuz çeşitli nedenlerden dolayı herkese açık bir hesap kullanmak istiyorsa en azından birtakım içerikleri sadece yakın arkadaşlar listesindekilerin görüntüleyebilmesi konusunda çocuklarınıza yardımcı olun. Herkese açık profilin taşıdığı riskler konusunda çocuğunuzla konuşmanız  faydalı olur. Kurbanların hesaplarını klonlamak dahil olmak üzere çeşitli makus hedefli aksiyonlar için ahlaksız bireylere materyal sağlayabileceğinden akışlarındaki, paylaştıkları öykülerdeki her şeyi herkesin görmesi akla yatkın olmayabilir. Herkese açık hesaba sahip olan şahıslar istedikleri vakit hesaplarını zımniye çevirebilir, lakin kapalı hesaba geçtiklerinde hesaplarındaki takipçiler onları takip etmeye devam edecektir.

“DM’den yürüme” tabirini artık herkes biliyor. Bu tabir, birine direkt ileti (DM) yollamak manasına geliyor. DM’ler, Instagram kültürünün yaygın olarak kullanılan bir modülü. Gençler gönderileri beğenmenin, gönderilere yorum yapmanın yahut öyküleri izlemenin yanı sıra DM yoluyla birbiriyle irtibata geçer. Çocuğunuza kimin bildiri atabileceği konusunda muhakkak bir denetime sahip olmak temkinli bir yaklaşımdır. Bunu göz önünde bulundurarak Instagram şu anda yetişkinlerin, kendilerini takip etmeyen 18 yaş altındaki kullanıcılara ileti göndermesini engelliyor. Platformun son vakitlerde genç kullanıcıları korumak gayesiyle sunduğu diğer bir güvenlik özelliği ise, takip ettikleri yetişkinlerle konuşmalarında temkinli olmaları konusunda gençlere tavsiyeler vermek üzere açılır pencereler yahut güvenlik bildirimleri paylaşmak.

Instagram 2021 Mart ayında şöyle bir duyuru yaptı: “DM’lerdeki güvenlik ikazları, kuşkulu olabilecek davranışlar sergileyen bir yetişkinin DM yoluyla etkileşim kurduğu gençleri bilgilendirecektir. Örneğin, bir yetişkin 18 yaşından küçük bireylere çok sayıda arkadaşlık yahut bildiri isteği gönderiyorsa alıcıları DM’lerinde uyarmak ve onlara konuşmayı bitirme yahut yetişkini engelleme, şikayet etme ya da kısıtlama seçeneği sunmak için bu aracı kullanacağız.”

Yorumlar, Etiketler ve Bahsetmeler, kullanıcıların birbiriyle etkileşime geçebildiği başka yollardır ve çocuklarınızın sevdiklerinin içeriklerine bu fonksiyonları kullanmasıyla ilgili büyük ihtimalle bir kısıtlamanız yoktur. Rastgele yabancıların gönderilerinde çocuklarınızı etiketlemediğinden yahut çocuklarınızdan bahsetmediğinden emin olmalı ve çocuklarınızla uygun olmayan formda etkileşimde bulunmasını engellemelisiniz. Instagram birkaç hafta evvel “insanların kendilerini takip etmeyen gençleri etiketleme, bu gençlerden bahsetme yahut Instagram’a birinci katıldıklarında varsayılan olan içeriklerini Reels Remixleri’ne ya da Rehberler’ine dahil etme özelliğini kapatacağını” duyurdu.

Toplumsal medya etkileşimleri, bazen değerli bir bahiste hararetli bir tartışmanın akabinde berbat emelle söylenen yorumlarla ve kırıcı bildirilerle dolu bir yere dönüşebiliyor. Bu duruma çoklukla yorum yapanları kışkırtan çevrimiçi troller neden oluyor. Lakin, çevrimiçi trolleme siber zorbalığa yahut siber tacize dönüşebilir. Instagram, bu üzere istismara yönelik davranışlara karşı kullanıcılarını korumak için Gizlenen sözcükler ayarlarında bulunabilen birçok kullanışlı özelliğe ve ayara sahip. Çocuklarınızın ve çocuklarınızı takip edenlerin güzel olmayan yorumları görmesini istemiyorsanız Instagram’ın yorum filtreleme sistemini aktifleştirebilirsiniz. Bu sistemi aktifleştirdiğinizde, işaretli tabirleri barındıran içerikler gizlenir; birebir seçenek DM’ler için de geçerlidir. Ayrıyeten, şahsî olarak ziyanlı bulduğunuz tabirleri dahil edebileceğiniz özelleştirilmiş bir sözcük listesi de oluşturabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu